Wiadomości

Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” na wystawie w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, ale również dzieła Ptolemeusza, Galileusz, Johannesa Kepler i Jana Heweliusza prezentowane są na wystawie otwartej w piątek w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ekspozycja prezentująca oryginały dzieł znanych astronomów to pierwszy z elementów wrocławskich obchodów Rok Kopernika. 19 lutego 2023 r. mija 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Wystawa na razie udostępniana jest uczniom dolnośląskich szkół, które wcześniej zapisały się na zwiedzanie.

W jednym z pomieszczeń Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego zgromadzono starodruki z okresu od XV do XVII w. W centralnym punkcie ekspozycji umieszczono pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika, które ukazało się w Norymberdze w 1543 r. We Wrocławiu znajdują się trzy oryginały pierwszego wydania – dwa w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego i jedno w zbiorach Ossolineum. W całej Polsce jest zaś 13 egzemplarzy pierwszego wydania.

„Na wystawie prezentujemy dzieła z okresu od geocentrycznej wizji świata, która panowała jeszcze w XV w., czyli erze przedkopernikańskiej, do mniej więcej czasów Galileusza” – powiedziała dziennikarzom kierownik Oddziału Starych Druków Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego Diana Codogni-Łańcucka

Dodała, że pierwsze wydanie „O obrotach sfer niebieskich” zaczyna się od zdania wydawcy mówiącego, że teoria przedstawiona w dziele Kopernika jest jedynie hipotezą, nie do końca sprawdzoną teorią. „Wydawcy z Norymbergii obawiali się przede wszystkim reakcji Kościoła na zmianę modelu świata, którą zaprezentował Kopernik. Dlatego woleli się zabezpieczyć tym zdaniem wprowadzającym” – powiedziała Codogni-Łańcucka.

Oprócz tego na wystawie można zobaczyć dzieło Ptolemeusza „Cosmographia” z 1482 r. oraz dzieła Jan Heweliusza, Galieusza i Johannesa Keplera. „Pokazujemy też dzieła śląskich astronomów – Zachariasza Bornmanna oraz Jakoba Bartscha” – dodała Codogni-Łańcucka.

Wrocławskie obchody Roku Kopernika przygotowują wspólnie Uniwersytet Wrocławskie oraz Zakład Narodowym im. Ossolińskich. W ramach całorocznego przedsięwzięcia oprócz wykładów i wystaw poświęconych Kopernikowi, odbędzie się też m.in. czytanie jego sztandarowego dzieła.(PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!