Wiadomości

Pierwsze strzały z “Krabów” artylerzystów 23 Pułku Artylerii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 28-29 lipca br. funkcyjni obsady etatowej dywizjonowego modułu ogniowego REGINA z 23 pułku artylerii na OSPWL Dęba mieli okazję oddać pierwsze strzały amunicją bojową w ramach szkolenia zakładowego.

Przez ostatnie sześć tygodni pod nadzorem instruktorów i specjalistów z Huty Stalowa Wola żołnierze 2 dywizjonu artylerii samobieżnej 23. pa realizowali szkolenie specjalistyczne, którego zwieńczeniem było strzelanie amunicją bojową. Pierwszy pocisk został oddany na komendę dowódcy baterii artylerii samobieżnej – kpt. Łukasza Ratańskiego z samobieżnej haubicy KRAB docelowo przeznaczonej dla artylerzystów z Bolesławca. W dalszej części szkolenia zgodnie z przygotowanym planem strzelań artylerzyści wykonali szereg różnych zadań ogniowych pojedynczymi haubicami, plutonami oraz całością baterii.

Tradycją jest, że żołnierzy którzy po raz pierwszy wykonają zadania ogniowe przyjmuje się w poczet artylerzystów. Uroczystego aktu pasowania dokonał wizytujący w tym czasie Szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii – płk Zenon Wiśniewski. Od tej pory każdy z tych młodych adeptów jest członkiem artyleryjskiego cechu. Wszystkim młodym adeptom gratulujemy i witamy w naszym artyleryjskim gronie.

Tekst: kpt. Agnieszka Kozik
Zdjęcia: szer. Bartosz Kojder

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!