Wiadomości

Pierwsze czołgi Leopard 2PL zostały dostarczone do Bumaru

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koncern Rheinmetall przekazał zakładom Bumar-Łabędy pierwsze przedseryjne czołgi Leopard 2PL, przygotowane w ramach programu, którego realizacja rozpoczęła się na przełomie 2015 i 2016 roku – informuje portal Defence24.pl.

Zgodnie z komunikatem Rheinmetall pierwszy czołg został przekazany Bumarowi 13 grudnia, a dwa następne – w kolejnym tygodniu. Wszystkie pięć czołgów z omawianej partii zostały już ukończone i przeszły próby zakładowe.

Rheinmetall podkreśla, że jest zobowiązany do dostarczenia do Bumaru czołgu prototypowego (który od sierpnia przechodzi próby w Sulejówku) oraz pięciu egzemplarzy przedseryjnych. Kolejnych 12 wozów zostanie zmodernizowanych w Bumarze przy udziale przedstawicieli Rheinmetall, natomiast prace na pozostałych czołgach będą realizowane samodzielnie przez polską spółkę w latach 2019-2021.

Kontrakt na modernizację Leopardów do standardu 2PL zawarty został w grudniu 2015 roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia, a konsorcjum PGZ i ZM Bumar-Łabędy. Jego pierwotna wartość wynosiła 2,4 mld zł, zakładał on modernizację 128 wozów. Z kolei porozumienie przemysłowe, pomiędzy Bumarem a Rheinmetall Landsysteme GmbH, będącym partnerem modernizacji, zawarto dwa miesiące później – w lutym 2016 roku.

Pierwotny kontrakt był aneksowany na przełomie czerwca i lipca br. Za kwotę nieco ponad 300 mln zł MON zamówił modernizację dodatkowych 14 czołgów (z drugiej partii Leopardów, pozyskanej na bazie umowy podpisanej w 2013 roku), wszystkie wozy mają też otrzymać nowe funkcjonalności.

Zakres modernizacji do standardu 2PL objął między innymi instalację dodatkowego pancerza wieży, nowych polskich przyrządów obserwacyjnych dla działonowego i dowódcy, kamery cofania, wymianę układu stabilizacji armaty i napędów wieży z hydraulicznych na elektryczne, umożliwienie wykorzystania nowych typów amunicji, instalację pomocniczej jednostki napędowej itd.

Realizacja programu Leopard 2PL pozwoli na przezbrojenie w zmodernizowane czołgi 10 Brygady Kawalerii Pancernej, obecnie uzbrojonej w wozy Leopard 2A4, jak i jednej kompanii 1 Brygady Pancernej w Wesołej, która również ma na wyposażeniu te pojazdy. Z kolei czołgi Leopard 2A5, które pierwotnie trafiły na wyposażenie 34 Brygady Kawalerii Pancernej, mają docelowo trafić do Wesołej. Przenoszenie pierwszego batalionu sfinalizowano pod koniec ubiegłego roku.

Więcej:
https://www.defence24.pl/pierwsze-leopardy-2pl-w-bumarze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!