Wiadomości

Pierwsza partia zestawów rakietowych S-400 jest już w Turcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwsza partia rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 została w całości dostarczona do Turcji 25 lipca – podało tureckie Ministerstwo Obrony Narodowej. W świetle doniesień rosyjskich mediów, trzeci transport, przewożący „120 pocisków przeciwlotniczych różnego typu”, zostanie dostarczony „wstępnie pod koniec lata drogą morską”.

Umowa o wartości 2,5 mld USD została zawarta między Rosją a Turcją pod koniec 2017 r. Od tego czasu Stany Zjednoczone podejmowały najprzeróżniejsze wysiłki w celu storpedowania umowy, grożąc Turcji szerokim zakresem sankcji. A jednak Waszyngton swojego celu nie osiągnął.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że system S-400 zostanie w całości dostarczony i zacznie funkcjonować do kwietnia 2020 roku. Dodał, że Turcja zwróci się gdzie indziej po myśliwce, jeśli USA nie sprzedadzą jej samolotów F-35.

„Jeśli nie dacie nam F-35? OK, to wybaczcie, ale jeszcze raz będziemy musieli podjąć kroki w tej sprawie, zwracając się gdzie indziej” – powiedział Erdogan na zebraniu swojej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w stolicy Ankarze.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!