Wiadomości

Pierwsza partia czołgów Abrams w wersji M1A1 wkrótce trafi do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sumie do Polski trafi 116 takich czołgów w trzech partiach.

– Pierwsza partia czołgów Abrams w wersji M1A1 jest już gotowa i na przełomie maja i czerwca trafi do Polski – poinformował generał dywizji Maciej Jabłoński, inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał Jabłoński powiedział, że w sumie do Polski trafi 116 takich czołgów w trzech partiach. Pierwsze czołgi mają więc zasilić 1. Warszawską Brygadę Pancerną jeszcze w tym półroczu. Maszyny trafią na wyposażenie batalionu czołgów w Wesołej. Druga partia, 42 maszyn, ma zostać wyprodukowana do końca lipca. Na przełomie sierpnia i września te czołgi mają również zasilić 1. Warszawską Brygadę Pancerną. Trzecia i ostatnia partia czołgów Abrams w wersji M1A1 ma być gotowa do końca grudnia tego roku. W lutym przyszłego roku maszyny w ilości 60 sztuk mają trafić do 19. Brygady Zmechanizowanej. Będą na wyposażeniu batalionu czołgów w Żurawicy.

Generał Jabłoński przypomniał, że oprócz czołgów w wersji M1A1 Polska zamówiła także najnowsze abramsy w wersji M1A2 SEPv3. 250 takich maszyn ma trafić do Wojska Polskiego do 2026 r.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!