Wiadomości

Pielęgniarki z Przemyśla dostaną na początek po 600 zł podwyżki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu podpisały we wtorek porozumienie z dyrektorem placówki i marszałkiem województwa – podał resort zdrowia. Rotacyjny protest głodowy pielęgniarek w placówce trwał od 3 września.

Od 20 września w szpitalu odbywał się też protest absencyjny. Część pielęgniarek przebywała na zwolnieniach chorobowych. Protestujące żądały podwyżek.

Strony porozumiały się we wtorek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielki protestujących pielęgniarek rozmawiały już kilka dni temu w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Minister zdrowia Łukasz Szumowski akcentował, że choć nie jest stroną sporu, to chce wspierać rozmowy i wypracowanie kompromisu.

Ze wstępnych informacji wynika, że strony ustaliły w porozumieniu m.in., iż pielęgniarki kończą głodówkę i wracają do pracy; otrzymały zapewnienie 600 zł podwyżki gwarantowanej oraz kolejnej, uwarunkowanej wynikami szpitala.

Protestujące żądały 1,2 tys. zł podwyżki. Zarząd województwa proponował, by w tym roku pielęgniarki otrzymały bezwarunkowo 400 zł podwyżki, w przyszłym roku kolejne 200 zł bezwarunkowo w sierpniu oraz warunkowe 200 zł w kwietniu, gdy pozwoli na to sytuacja finansowa szpitala oraz następne 250 zł w 2020 roku, także warunkowo.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!