Wiadomości

Pięć osób zatrzymanych przez w sprawie wystawienia fikcyjnych faktur na ponad 4 mln zł

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBA zatrzymało pięć osób uczestniczących w procederze wystawienia 390 fikcyjnych faktur na ponad 4 mln zł. Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszało 10 osób.

Funkcjonariusze stołecznej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięciu przedsiębiorców z Gdańska i jego okolic. To kolejna realizacja przeprowadzona w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Sprawa dotyczy wystawiania i dystrybucji fikcyjnych faktur dających podstawę do uszczuplenia należności skarbowych. Tym razem zatrzymani podejrzani są o uczestniczenie w procederze wystawiania 390 fikcyjnych faktur na usługi z zakresu: obsługi komputera, szkolenia, doradztwo, koordynacja transportu, konsulting, analizy finansowe i szereg innych – na łączną kwotę ponad 4 mln zł. Wszyscy po zakończeniu przeszukań, w ich miejscach pracy i zamieszkania, zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty wystawianie nierzetelnych faktur i poświadczania nieprawdy co do okoliczności faktycznych mogących mieć znaczenie dla określenia wysokości należności publiczno-prawnej lub jej zwrotu. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo zostało wszczęto na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Do tej pory łącznie zarzuty usłyszało 15 osób. W lutym i lipcu ubiegłego roku w ramach operacji specjalnych zatrzymano pięć osób na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa związanego z powoływaniem się na wpływy w Urzędzie Celno – Skarbowym i pozytywne zakończenie kontroli celno-skarbowej w zamian za korzyść majątkową w kwocie 40 tys. zł oraz w związku z zakupem pustych faktur. Kolejne zatrzymania miały miejsce w lutym 2021 roku. Dotychczas prokurator postawił zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na kwotę ponad 47 milionów złotych.

Sprawa jest rozwojowa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!