Gospodarka Wiadomości

PGNiG uzyskał koncesję na eksploatację złóż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wygrało przetarg na koncesję – nabycie praw do poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów – w emiracie Ras Al Khaimah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Dotychczasowe doświadczenia PGNiG w poszukiwaniach ropy i gazu za granicą są bardzo dobre i przynoszą nam konkretne korzyści. Zjednoczone Emiraty Arabskie to kolejny kraj, w którym będziemy rozwijać naszą działalność. To bardzo perspektywiczny rynek – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Początkowo prace będą przebiegać w trzech dwuletnich okresach poszukiwawczych z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie przewidziano 30-letni okres produkcji.

Po każdym z okresów poszukiwawczych istnieje możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji.

Teraz PGNiG jest zobowiązane do zawarcia z Ras Al Khaimah Petroleum Authority porozumienia o poszukiwaniu i podziale produkcji oraz wykonania prac poszukiwawczych.

Zgodnie ze statystykami OPEC udokumentowane zasoby ropy naftowej wynoszą w ZEA 98 mld baryłek, a gazu ziemnego – ponad 6 bilionów m³.

To nie pierwsza zagraniczna koncesja poszukiwawcza i wydobywcza PGNiG za granicami Polski. Od ponad 11 lat jest obecna w Norwegii. Poprzez spółkę PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na szelfie Morza Północnego, a na dwóch z nich pełni rolę operatora.

Spółka prowadzi tam produkcję węglowodorów z pięciu złóż oraz posiada udziały w dwóch innych będących w fazie zagospodarowania.

PGNiG od ponad 20 lat działa w Pakistanie, gdzie systematycznie zwiększa wydobycie gazu ziemnego i umacnia swoją pozycję na tamtejszym rynku. PGNiG SA eksploatuje w Pakistanie dwa złoża i zamierza prowadzić kolejne projekty poszukiwawczo-wydobywcze. Pakistański oddział spółki stopniowo rozbudowuje także miejscową infrastrukturę kopalnianą.

/NRG, Komunikat PGNiG/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!