Gospodarka Wiadomości

PGNiG kupiło udziały w Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Upstream Norway AS zawarł umowę zakupu udziałów w koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od Equinor Energy AS. Cena zakupu to 220 mln dolarów.

Umowa jest równoznaczna z przejęciem przeszło 42 proc. udziałów w złożu Tommeliten Alpha, którego operatorem jest spółka ConocoPhillips Norway AS.

Tommeliten Alpha to złoże gazowo-kondensatowe, zlokalizowane na Morzu Północnym, w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Ekofisk.

– To bardzo poważna transakcja dotycząca potężnego złoża na Morzu Północnym. Jesteśmy tam wspólnie z dużymi partnerami, produkcja gazu z tego złoża rozpocznie się w 2024 r. Przewidujemy, że ta produkcja wyniesie 0,5 mld m. sześc. gazu co oznacza w stosunku do dzisiejszego wydobycia gazu w Norwegii przez PGNiG praktycznie podwojenie produkcji – powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jego udokumentowane zasoby wydobywalne to 12 mld 800 mln metrów sześciennych gazu ziemnego i 5 mln 900 tys. metrów sześciennych ropy naftowej.

Wydobyty gaz ma zostać skierowany do gazociągu Baltic Pipe.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!