Wiadomości

Petycja o odwołanie Palikota z rady muzeum. Podpisało ją ponad tysiąc osób

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Radny PiS Michał Drewnicki złożył w Urzędzie Miasta Krakowa petycję podpisaną przez blisko 1,1 tys. osób o odwołanie Janusza Palikota z rady Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Magistrat podkreśla, że Palikot wycofał się z polityki i jako przedsiębiorca wspiera muzeum.

– Pod petycją podpisało się prawie 1,1 tys. mieszkańców, ale i innych rejonów Polski. Nie chcą oni politycznego cynizmu i nihilizmu, pamiętając obrzydliwe moralnie zachowanie tego polityka w poprzednich latach. Liczę, że przekona to prezydenta Jacka Majchrowskiego do zmiany decyzji i odwoła Janusza Palikota z rady MOCAK-u – powiedział Drewnicki, pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta.

Petycję podpisał m.in. aktywista miejski Jan Śpiewak. Radny w grudniu skierował list we własnym imieniu do Prezydenta Miasta, jednak nie przekonał go do zmiany decyzji. – W krakowskich instytucjach kultury powinny być osoby z nieposzlakowaną opinią, a nie skompromitowani politycy – mówił wiceprzewodniczący rady miasta dodając, że Palikot prowadził mowę nienawiści, atakował prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Kościół. – Nigdy za to nie przeprosił – podkreślił radny PiS.

Rzecznik prasowy urzędu miasta Dariusz Nowak powiedział, że Janusz Palikot nie angażuje się w politykę. – Jest przedsiębiorcą, a także jednym z mecenasów Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, wspierającym jego działalność – zauważył.

W grudniu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał nową radę MOCAK-u. Oprócz Palikota, zaproponowanego przez dyrektor MOCAK-u Marię Annę Potocką, znaleźli się w niej: wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie prof. Dorota Folga-Januszewska, prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, główny kurator Centrum Sztuki WRO Piotr Krajewski, filozof, socjolog i publicysta Janusz Majcherek; dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urząd Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak, biznesmen Jacek Prusek, malarka Beata Stankiewicz, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Agata Wąsowska-Pawlik.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!