Wiadomości

Petru i dwie Joanny – w sejmie powstało nowe koło

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Liberalno–Społeczni – to nazwa nowego koła, które powołali byli posłowie Nowoczesnej: Ryszard Petru, Joanna Scheuring–Wielgus i Joanna Schmidt. Jak mówił Petru, nowe koło jest zalążkiem przyszłej partii politycznej, która będzie powołana tuż po wyborach samorządowych.

Ryszard Petru, który opuścił w maju Nowoczesną, poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że złożył wniosek o powołanie koła poselskiego, które będzie się nazywało Liberalno–Społeczni. „Nie ukrywamy, że jest to zalążek przyszłej partii politycznej, która będzie powołane tuż po wyborach samorządowych” – podkreślił.

W skład nowego koła, oprócz Petru, weszły także dwie byłe posłanki Nowoczesnej: Joanna Scheuring–Wielgus oraz Joanna Schmidt.

Scheuring–Wielgus tłumaczyła, że decyzja o założeniu koła była podyktowana chęcią aktywnej pracy parlamentarnej.

– Każdy poseł niezrzeszony ma tylko sześć minut na całe posiedzenie Sejmu do wypowiadania się. My mieliśmy okazję na ostatnim posiedzeniu po raz pierwszy przetestować, jak to wygląda, teraz stwierdziliśmy, że chcemy częściej zabierać głos w ważnych sprawach – zaznaczyła.

Petru zapowiedział, że w najbliższym czasie będzie zajmowało się trzema tematami. – Pierwszy to temat gospodarczy. Proponujemy, aby osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychód nie przekracza 80 tys. zł rocznie, płaciły 500 zł składki ZUS i 8 proc. podatek dochodowy – oświadczył Petru.

– Trzeba ulżyć najmniejszym polskim przedsiębiorcom. To jest konkretna propozycja – dodał.

Joanna Schmidt poinformowała, że innym obszarem działalności koła będzie kwestia rozdziału Kościoła od państwa. Zapowiedziała, że Liberalno–Społeczni włączą się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy w tej sprawie, który jest przygotowywany przez środowisko liderki Inicjatywy Polska Barbary Nowackiej.

Akcja „Sprawdzam” to kolejna inicjatywa klubu zapowiedziana przez Scheuring–Wielgus.

– Jesteśmy zwolennikami polityki odpowiedzialnej społecznie, dlatego 2 lipca sprawdzimy, jak w rzeczywistości działa ustawa PiS, która miała poprawić dostępność osób z niepełnosprawnościami do rehabilitantów, lekarzy – podkreśliła.

Posłanka poinformowała, że 2 lipca w Toruniu wraz z osobami niepełnosprawnymi, które protestowały w Sejmie, będzie sprawdzała, czy ta ustawa działa.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!