Wiadomości

Pentagon: Ukraina ma na froncie więcej czołgów niż Rosja

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Obrony wojska ukraińskie mają na froncie więcej czołgów niż Rosjanie – informuje Washington Post.

„Ukraińcy mają teraz więcej czołgów niż Rosjanie… i na pewno mają prawo z nich korzystać” – powiedział urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości. Według urzędnika, czołgi T-72 dostarczone z Europy zmieniły bilans na korzyść Ukrainy.

Jak dotąd jedynym krajem, który oficjalnie potwierdził przekazanie tych czołgów, są Czechy, choć Pentagon wcześniej namawiał do tego także inne kraje.

Jak zauważono, porównawcze liczenie czołgów nie jest samo w sobie czynnikiem decydującym o tym, która strona ma przewagę, ponieważ Rosja reorientuje swoją inwazję, aby skupić się głównie na Donbasie i wzdłuż południowego wybrzeża.

Jednak przewaga Ukrainy w czołgach – sprzętu pancernego, który jest potężnym narzędziem w bitwach lądowych – to punkt zwrotny, zwłaszcza że sojusznicy czynią wysiłki, aby pomóc siłom zbrojnym Ukrainy w odparciu rosyjskiej inwazji. Wojska ukraińskie uszkodziły część rosyjskiego sprzętu pancernego, inna część jest w złym stanie.

Urzędnik zauważył, że około dwa tuziny rosyjskich batalionowych grup taktycznych jest ponownie wyposażana i uzupełniana.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!