Wiadomości

Pentagon potwierdził, że wyśle ​​starszą wersję czołgów Abrams na Ukrainę, bo to będzie szybsze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik Departamentu Obrony USA Patrick Ryder potwierdził we wtorek, że Ukraina otrzyma starszą modyfikację amerykańskich czołgów Abrams – przyspieszy to ich pozyskanie przez ukraińskie wojsko i ich przekazanie.

„Po dalszych badaniach i analizie najlepszych możliwych opcji Departament Obrony w ścisłej współpracy z Ukrainą zdecydował się dostarczyć wariant czołgu M1A1 Abrams, co pozwoli nam znacznie przyspieszyć termin dostawy i dostarczyć ten ważny sprzęt na Ukrainę do jesieni tego roku” – powiedział Ryder.

Według rzecznika resortu obrony, Stany Zjednoczone dostarczą też Ukrainie „nowoczesne pojazdy opancerzone i systemy uzbrojenia”, które „bardzo przypominają możliwościami” czołg M1A2 Abrams, w tym wielkokalibrowe karabiny maszynowe i armaty kalibru 120 mm.

Jak dzień wcześniej wyjaśnili amerykańscy urzędnicy w komentarzach medialnych, ukraińskim żołnierzom łatwiej będzie nauczyć się obsługi i konserwacji starszego modelu czołgu.

Początkowo USA planowały wysłać na Ukrainę 31 nowszych czołgów M1A2 Abrams, których produkcja i dostawa mogą zająć rok lub dwa. Administracja Bidena ogłosiła zamiar wysłania czołgów na Ukrainę w styczniu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!