Wiadomości

Pentagon popiera przywrócenie Krymu Ukrainie „wszelkimi niezbędnymi środkami”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister Obrony Ukrainy stwierdził, że do odzyskania Krymu może zostać użyta broń z USA. – To część Ukrainy, mówimy o tym jasno od początku. Jeśli Ukraina zdecyduję się na przeprowadzenie operacji wewnątrz Krymu ma do tego pełne prawo – skomentowała rzeczniczka Pentagonu.

Ołeksij Reznikow stwierdził, że Ukraina odzyska od Rosji Krym i może użyć do tego broni dostarczanej przez Zachód, w tym USA. The New York Times podał, że amerykańscy i ukraińscy urzędnicy mają omawiać m.in. użycie HIMARS-ów oraz wozów bojowych Bradley. Joe Biden nie chce z kolei na razie przekazywać Ukrainie systemów rakietowych dalekiego zasięgu.

Rzeczniczka Pentagonu odniosła się na konferencji prasowej do słów ministra obrony Ukrainy. – Krym jest częścią Ukrainy, od dawna zajmujemy takie stanowisko. Popieramy Ukraińców, którzy odbierają swoje terytorium za pomocą wszelkich środków i jakiejkolwiek broni używają. Nie wahaliśmy się stwierdzić tego faktu od samego początku – skomentowała Sabrina Singh.

Zastępca sekretarza prasowego Pentagonu dodała, że Ukraina nie konsultuje z USA ruchów ws. Krymu. – Nie dyktujemy Ukraińcom, jak mają prowadzić swoje operacje. Od samego początku mówiliśmy, że Krym jest częścią Ukrainy. Jeśli decydują się na przeprowadzenie operacji na Krymie, to są w swoich granicach. To jest suwerenna część ich kraju, która została nielegalnie zaatakowana przez Rosję w 2014 r. Mają wszelkie prawo, by to odebrać – tłumaczyła Singh.

Rzeczniczka Pentagonu zabrała głos także ws. tego, jakie jest strategiczne znaczenie odzyskania Krymu dla Ukrainy. – Myślę, że trzeba ich o to zapytać. To część ich kraju, która została im zabrana przez Rosję. Z obiektywnego punktu widzenia odzyskanie części ich suwerennego terytorium byłoby ogromnym sygnałem dla Rosji – podsumowała Singh.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!