Wiadomości

Pentagon: „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wiadomościami o możliwej nowej operacji Turcji w Syrii”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wiadomościami o możliwej nowej operacji Turcji w Syrii. Ta operacja będzie miała negatywny wpływ na wiele kwestii. Jesteśmy w codziennym kontakcie z naszymi [kurdyjskimi] partnerami z SDF w Syrii” – stwierdził John Kirby, rzecznik Departamentu Obrony USA.

Turcja zdaje się być zdeterminowana, by – wykorzystując problemy wojsk rosyjskich na Ukrainie – przeprowadzić ofensywę w północnej Syrii, której celem byłoby utworzenie, czy też raczej uzupełnienie o brakujące odcinki, 30-kilomerowej “strefy bezpieczeństwa”, ciągnącej się wzdłuż granicy turecko-syryjskiej, oczywiście po syryjskiej stronie, gdzie mogliby osiedlić się uchodźcy, którzy uciekli przez siłami Asada do Turcji.

Rosjanie zapowiadają, że nie zamierzają wycofywać się z zajmowanych punktów w Syrii i że są gotowi stawić opór wojskom tureckim. Atmosfera gęstnieje z godziny na godzinę. Dziś od rana rosyjskie samoloty i śmigłowce patrolują kierunki ewentualnego natarcia wojsk tureckich.

Ale Turcja musi dodatkowo “złamać opór” sporej części swych sojuszników z NATO, którzy niezbyt przychylnie patrzą na ewentualne podjęcie operacji na dużą skalę przez wojska tureckie w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni wiadomościami o możliwej nowej operacji Turcji w Syrii. Ta operacja będzie miała negatywny wpływ na wiele kwestii. Jesteśmy w codziennym kontakcie z naszymi [kurdyjskimi] partnerami z SDF w Syrii” – stwierdził John Kirby, rzecznik Departamentu Obrony USA.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!