Wiadomości

Patriarcha Bartłomiej rozpoczyna wizytę w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę wieczorem przybędzie do Polski ekumeniczny patriarcha Bartłomiej. Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia odwiedza nasz kraj na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli Kościołów. Zamierza przede wszystkim spotkać się z uchodźcami z Ukrainy oraz społecznością prawosławną na czele z metropolitą Sawą. Wraz z abp Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu będzie modlił się o pokój na świecie.

Patriarcha przyleci do Warszawy w niedzielę 27 marca wieczorem, ok. godz. 18.00. Przywita go metropolita Sawa, który wraz z duchownymi Cerkwi Prawosławnej będzie towarzyszył Patriarsze także podczas kolejnych dni.

W poniedziałek 28 marca w południe Bartłomiej spotka się w Belwederze z prezydentem RP. Po spotkaniu zaplanowano briefing prasowy.

Tego samego dnia patriarcha odwiedzi w Warszawie m. in. grób metropolity Dionizego Waledyńskiego. W 1924 roku otrzymał on dla Polskiego Kościoła Prawosławnego tomos o autokefalii, czyli dokument niezależności. Grób metropolity Dionizego znajduje się na cmentarzu przy cerkwi św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli.

Także w poniedziałek Bartłomiej odwiedzi prawosławną cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej na warszawskim Ursynowie. Na wydarzenie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. O godz. 17.00 odbędzie się tam wspólna modlitwa i spotkanie z wiernymi. W grudniu 2015 roku podczas wizyty w Polsce patriarcha Bartłomiej poświęcił kamień węgielny pod budowę tej cerkwi.

„Każda wizyta Patriarchy Bartłomieja jest dla nas wizytą Kościoła-Matki – powiedział KAI rzecznik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Łukasz Leonkiewicz. – My, jako Kościół Prawosławny w Polsce witając Patriarchę Bartłomieja zawsze mamy wrażenie, że spotykamy się z kimś, kto dał naszemu polskiemu prawosławiu samodzielność i możliwość swobodnego funkcjonowania w ramach Rzeczypospolitej” – powiedział duchowny.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!