Wiadomości

Parlament Europejski wstrzymuje wypłatę funduszy dla Węgier

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlament Europejski negatywnie ocenił reformy rządu Victora Orbana, które miały “przywrócić praworządność”. Oznacza to dalsze wstrzymanie wypłaty pieniędzy z KPO.

“Parlament Europejski przyjął rezolucje w której uznał, że reformy jakie zaproponował Wiktor Orban by »przywrócić praworządność« są niewystarczające, w związku z czym KE powinna podtrzymać wniosek o zawieszenie unijnych funduszy dla Budapesztu” – relacjonuje dziennikarka Polsat News Dorota Bawołek.

Serwis Politico.eu już w środę podawał, że Komisja Europejska nie jest zadowolona ze zmian wprowadzonych przez węgierskie władze, w związku z czym wstrzyma wypłatę funduszy dla Budapesztu.

Jednocześnie, w środę, Komisja Europejska miała zaakceptować węgierski KPO, określając zestaw 27 środków (tzw. kamieni milowych), które rząd Victora Orbana musi spełnić, aby doszło do wypłaty pieniędzy.

W ubiegłym tygodniu światowe media informowały, że unijni decydenci są na dobrej drodze do odblokowania miliardów euro w funduszach dla Węgier. Środki miałyby zostać uruchomione jeszcze w tym roku po tym, jak premier Viktor Orban ugiął się pod naciskiem w sprawie demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi.

Stawką jest 14,7 miliarda euro, czyli prawie 10 proc. szacowanego węgierskiego PKB na 2022 rok. Reuters zastrzega, że ostateczna zgoda na wypłatę zależy od tego, czy Orban nadal będzie poprawiał niezależność sądownictwa i wdrażał zabezpieczenia antykorupcyjne.

“Politico” opisywało, że premier Węgier wymusił ustępstwa ws. wypłaty pieniędzy poprzez obietnicę zaprzestania blokowania konkretnych unijnych projektów.

“Orban wziął UE za zakładnika, domagając się miliardów euro w zamian za zniesienie weta we wszystkim – od wartej 18 mld euro pomocy dla Ukrainy, po globalną umowę dotyczącą podatku od osób prawnych. Według węgierskiego przywódcy jego kraj, jako członek UE, zasługuje na fundusze. Ale Bruksela wstrzymuje wypłatę z powodu obaw o erozję wartości demokratycznych w Budapeszcie, nalegając, aby Węgry najpierw dokonały szeregu zmian” – czytamy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!