Wiadomości

Parlament Europejski nie ma zamiaru debatować o sytuacji we Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś w czasie otwarcia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów zgłosiła wniosek o przeprowadzenie debaty na temat kryzysu demokracji we Francji. W imieniu EKR wniosek przedstawił europoseł Ryszard Czarnecki. Prof. Zdzisław Krasnodębski na swoim Twitterze informuje, że PE wniosek odrzucił!

„Francja jest jednym z dwóch najważniejszych krajów UE. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w tym kraju – w ostatnie cztery weekendy na ulice francuskich miast wyszły setki tysięcy demonstrantów, ponad 2 tys. zostało aresztowanych, blisko 900 osób zostało rannych. Przed chwilą przyjęliśmy propozycję Grupy Zielonych, aby omawiać sytuację w Republice Czeskiej” – mówił Ryszard Czarnecki.

– PE odrzucił wniosek grupy EKR o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji – poinformował na Twitterze prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Europoseł PiS – Ryszard Czarnecki przypominał, że skoro wcześniej PE dyskutował na temat sytuacji w Rumunii, na Węgrzech, w Polsce, to teraz powinien zająć się ostatnimi wydarzeniami we Francji, ponieważ ta sytuacja jest ważna z punktu widzenia całej UE.

„To są też nasze problemy, wydaje mi się, że taka debata jest konieczna, żeby uniknąć zarzutu hipokryzji, podwójnych standardów i że rozmawiamy tylko o krajach Europy Środkowo-Wschodniej a nie o krajach Europy Zachodniej, w tym Francji” – powiedział Czarnecki.

Parlament Europejski nie poparł powyższego wniosku, jednakże już w środę Grupa EKR wystąpi do Konferencji Przewodniczących PE o przeprowadzenie debaty na temat kryzysu demokracji we Francji w czasie kolejnej sesji plenarnej.

„Ponieważ od wielu dni ogniskuje to uwagę całego świata i dochodzi do bardzo niepokojących wydarzeń, brutalności policji, zatrzymań i ogólnego chaosu, więc jest oczywiste, że Parlament, który wcześniej reagował znacznie energiczniej w bardziej wątpliwych sytuacjach, powinien o tym porozmawiać” – tłumaczy Ryszard Legutko, przewodniczący Grupy EKR.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!