Wiadomości

Parlament Europejski chce ograniczenia prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która zakłada ograniczenie prędkości do 30 km/h w terenie zabudowanym i zerowej tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu. Za rezolucją opowiedziało się 615 europosłów, 24 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.

Zdaniem PE Komisja Europejska powinna zarekomendować sposoby stosowania bezpiecznych ograniczeń prędkości, takich jak maksymalna prędkość 30 km/h w terenach zamieszkanych oraz w obszarach, gdzie jest duża liczba rowerzystów i pieszych. Europosłowie chcą też wprowadzenia zerowej tolerancji dla jazdy pod wpływem alkoholu.

Zwrócili się oni nadto do Komisji o rozważenie wprowadzenia „trybu bezpiecznej jazdy” w urządzeniach mobilnych i elektronicznych kierowców, aby ograniczyć rozpraszanie ich uwagi podczas jazdy. Posłowie dodają, że powinny istnieć zachęty podatkowe i atrakcyjne systemy ubezpieczeń komunikacyjnych dla kupujących i użytkujących pojazdy o najwyższych standardach bezpieczeństwa.

Europosłowie chcą też więcej inwestycji w infrastrukturę, które przyczyniłyby się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, skupiając się na strefach o największej liczbie wypadków. Wzywają państwa członkowskie do utworzenia Krajowych Funduszy Bezpieczeństwa Drogowego, które przeznaczałyby kwoty uzyskane z mandatów na projekty związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!