Polska Wiadomości

Para prezydencka wzięła udział w pogrzebie śp. Ireny Szewińskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal tyosl.plrezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką wzięli udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Ireny Szewińskiej, Damy Orderu Orła Białego, utalentowanej lekkoatletki, krzewicielki idei olimpijskiej, propagatorki sportu i kultury fizycznej.
– W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości żegnamy sportowca stulecia – mówił Andrzej Duda w trakcie nabożeństwa żałobnego.
– Irena Szewińska była królową królowej sportów – zaznaczył Prezydent i wyliczał sukcesy lekkoatletki: – Pierwszy sportowiec świata w plebiscycie dziennikarzy z całego świata w 1974 roku, 7 medali olimpijskich, 12 rekordów świata, 10 medali mistrzostw Europy – dla Polski.
Andrzej Duda wspominał także, że Irena Szewińska była wspaniała pod każdym względem. – Myślę, że mogę to powiedzieć – miała wspaniałe życie. Miała talent, który został odkryty. Na szczęście dla nas i dla Polski – zauważył Prezydent i dodał: – Jesteśmy dumni z jej wspaniałego życia. I jesteśmy jej za to życie wdzięczni.

Na zakończenie Prezydent dziękował za przykład, jaki dawała polska lekkoatletka. – Pani Ireno, jeszcze raz z całego serca dziękujemy. Żegnamy Panią z żalem, ale przede wszystkim z wielką wdzięcznością – mówił. – Będzie Pani dla nas zawsze wielkim przykładem. Cześć Jej pamięci – zakończył wystąpienie Prezydent.

Msza Święta Żałobna z udziałem wojskowej asysty honorowej odprawiona została w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Na uroczystościach obecni byli także m.in. minister sportu i turystyki Witold Bańka, szefowie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych Sebastian Coe, a także delegacje kilku europejskich komitetów olimpijskich.

Ciało Ireny Szewińskiej zostanie następnie złożone w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Siedmiokrotna medalistka olimpijska będzie pochowana niedaleko mogił innych mistrzów olimpijskich: Zdzisława Krzyszkowiaka, Władysława Komara, Tadeusza Ślusarskiego, Kamili Skolimowskiej.

Irena Szewińska zmarła w piątek 29 czerwca 2018 r.

Źródło: tysol.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!