Europa Wiadomości Wiara

Papież Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak podaje portal medianarodowe.com ojciec Święty Franciszek poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokonał na zakończenie nabożeństwa pokutnego w bazylice św. Piotra w Watykanie. Jednocześnie, w łączności z Głową Kościoła, zrobił tow Fatimie papieski wysłannik, ks. kard. Krajewski. To samo powtórzono w katedrach i kościołach na całym świecie.

Akt ten wynika z prośby Matki Bożej, jaka została zawarta w objawieniach fatimskich.

Przyszła chwila, w której Bóg prosi Ojca Świętego, aby wspólnie ze wszystkimi biskupami świata poświęcił Rosję memu Niepokalanemu Sercu, obiecując ją w ten sposób ocalić – powiedziała Matka Boża w objawieniu udzielonym siostrze Łucji w 1929 roku.

Papież odczytał akt przed figurą Matki Bożej, która na co dzień znajduje się w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w San Vittorino pod Rzymem, po czym złożył przed figurą bukiet kwiatów. Zabrzmiały dzwony bazyliki św. Piotra. Wcześniej odbyło się wielkopostne nabożeństwo pokutne.

Nie chodzi o formułę magiczną, lecz akt duchowy. Jest to gest pełnego zawierzenia dzieci, które w utrapieniu okrutnej i bezsensownej wojny, zagrażającej światu, uciekają się do Matki – tłumaczył papież.

W łączności z Ojcem Świętym akt poświęcenia został dokonany we wszystkich krajach i diecezjach świata. W Fatimie zrobił to specjalny wysłannik papieża, kard. Krajewski.

Dzisiaj jesteśmy świadkami i uczestnikami prawdziwie historycznego wydarzenia. Ojciec Święty Franciszek, zażyczył sobie, prosił o to wszystkich biskupów całego katolickiego świata, a także wierny lud Boży, aby właśnie dzisiaj poświęcić Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Rosję i Ukrainę wraz z całą ludzkością – powiedział w katedrze wawelskiej abp Marek Jędraszewski, który w łączności z papieżem Franciszkiem i biskupami świata dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w łączności z papieżem Franciszkiem odczytał akt poświęcenia przed kopią wizerunku Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej i modlił się o pokój w Ukrainie. Podobne nabożeństwa odbyły się w innych katedrach i kościołach.

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu ruszyła dziś nowenna za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji nawrócenia Rosji. Będzie ona odmawiana każdego dnia po wieczornej Eucharystii.

Wierzymy, że Jan Paweł II, który „na własnej skórze” przeżył doświadczenie zamachu na jego życie i jeszcze bardziej przylgnął do Matki Bożej Fatimskiej, zrozumiał doskonale, jak bardzo potrzeba wypełniać to, co Matka Boża mówiła w Fatimie, czyli poświęcić jej Rosję. My chcemy dzisiaj za jego wstawiennictwem modlić się (…), aby wyprosił łaskę pokoju dla Ukrainy oraz nawrócenie dla Rosji i nawrócenie naszych serc – zwracał uwagę o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.

Z optymizmem o dzisiejszym akcie wypowiedział się biskup lwowski.

Oddanie świata Maryi przez Jana Pawła II przyczyniło się do upadku komunizmu. Ufamy, że także teraz zawierzenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Matki Bożej zaowocuje zakończeniem wojny – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy.

Autor: Paweł Kubala

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!