Wiadomości Wiara

Papież Franciszek: Należy przyjmować i kochać każde życie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Należy przyjmować i kochać każde życie, także to „starcze, cierpiące i chore” – mówił papież Franciszek podczas noworocznej mszy św. w Watykanie. Zachęcał do wyciszenia i refleksji, które jako jedyne pozwalają odkryć prawdziwy sens życia.

Papiez mówił o potrzebie służenia Bogu i „każdemu życiu, począwszy od tego w łonie matki aż do tego starczego, cierpiącego i chorego, po to niewygodne, a nawet odrażające”. – Należy je przyjmować, kochać i pomagać – powiedział.

Franciszek zachęcał do wyciszenia i refleksji, które jako jedyne pozwalają odkryć prawdziwy sens życia. – Patrząc w milczeniu na żłóbek, pozwalamy, aby Jezus mówił do naszego serca, by Jego małość ostudziła naszą pychę, by Jego ubóstwo zniweczyło nasz przepych, by Jego czułość poruszała nasze zatwardziałe serca – wskazywał.

Jak zauważył papież, znalezienie każdego dnia „chwili milczenia z Bogiem” to ratunek dla duszy, który pozwala na „uchowanie naszej wolności od zjadliwych banałów konsumpcji i oszołomienia reklamą, wszechobecności pustych słów oraz przygnębiających fal plotek i zgiełku”.

Franciszek przypominał, że patrząc na drugą osobę, trzeba spojrzeć na jej uczucia i życie. – My, chrześcijanie w drodze, na początku roku także odczuwamy potrzebę rozpoczynania od centrum, do pozostawiania za sobą ciężarów przeszłości i rozpoczynania na nowo, od tego, co się liczy – stwierdził.
„Spójrzmy na Matkę”

– Aby zacząć od nowa, spójrzmy na Matkę. W jej sercu bije serce Kościoła. Dzisiejsze święto mówi nam, że aby pójść naprzód, musimy się cofnąć: zacząć na nowo od żłóbka, od Matki, która trzyma Boga w swoich ramionach – dodał.

Papież wyraził przekonanie, że pobożność maryjna „nie jest dobrą manierą duchową, ale wymogiem życia chrześcijańskiego”.

– Patrząc na Matkę jesteśmy zachęcani, aby porzucić wiele niepotrzebnych balastów i znaleźć to, co się liczy. Dar Matki, dar każdej matki i każdej kobiety, jest bardzo cenny dla Kościoła – zapewnił.

Homilię w obchodzony w Nowy Rok Światowy Dzień Pokoju papież zakończył słowami: „Niech Matka, Arcydzieło Boga dla ludzkości, strzeże tego roku i wnosi pokój swego Syna w serca i w świat”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!