Wiadomości

„Pantera” zrekonstruowana dla turystów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W radomskim Nadleśnictwie Daleszyce powstał nowy obiekt turystyczny – punkt przyrodniczo-historyczny z odnowionym stanowiskiem czołgowym, w którym stacjonował niemiecki czołg Panther.

Wzdłuż gminnej drogi w leśnictwie Radomice jest kilkadziesiąt stanowisk czołgowych, które postały w styczniu 1945 r. Wtedy okoliczne lasy zostały zajęte przez niemiecki 2 Pułk Pancerny 16 Dywizji Pancernej, która miała za zadanie powstrzymać natarcie zbliżających się ze wschodu wojsk sowieckich, a szczególnie z przyczółka sandomierskiego.

Jedno ze stanowisk postanowiono zachować dla przyszłych pokoleń – zostało odnowione i zabezpieczone przed dalszą erozją.

Głównym inicjatorem tego przedsięwzięcia była Lokalna Grupa Działania Perły Czarnej Nidy, która odnowiła stanowisko czołgu oraz postawiła przy obiekcie dwie tablice edukacyjne opisujące aspekt historyczny i walory przyrodnicze pobliskich lasów. W przedsięwzięciu uczestniczyło także Nadleśnictwo Daleszyce oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii i Militariów „Salamandra”.

Lokalizacja obiektu jest wyjątkowo dogodna, turyści, głównie przejeżdżający tu często rowerzyści bardzo chętnie zatrzymują się przy obiekcie.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości przypuszczają, że las ten w okresie powojennym przyniósł więcej ofiar niż w czasie wojny. Powodem wielu tragedii były zalegające w lesie pociski, które do dziś są rozbrajane przez saperów. Tuż po wojnie lasy były „nafaszerowane” niewybuchami. Las oraz pozostałe po czołgach doły stały się miejscem zabaw okolicznych dzieci, a materiały wybuchowe niejednokrotnie zgubną „zabawką”.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!