Wiadomości

Państwowa Agencja Atomistyki wydała komunikat w sprawie poziomu skażenia w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza informacjom na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski – oświadczyła w sobotę PAA. Dodała, że sytuacja radiacyjna na terenie kraju pozostaje w normie.

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, nieprawdziwymi informacjami na temat rzekomego wystąpienia skażenia promieniotwórczego na terenie Polski, Państwowa Agencja Atomistyki stanowczo zaprzecza tego rodzaju informacjom” – podkreśliła Agencja w komunikacie.

PAA zapewniła, że stale monitoruje sytuację radiacyjną oraz „pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską”.

„W strefie wykluczenia i strefie bezwarunkowego wysiedlenia trwa dogaszenie tlącej się ściółki. Silne powiewy wiatru zwiększyły obszar objęty akcją, ale w dalszym ciągu nie ma zagrożenia dla kluczowych obiektów znajdujących się w strefie, tj. czarnobylskiej elektrowni jądrowej oraz miejsca przechowywania wypalonego paliwa jądrowego” – wskazała PAA.

Jak zaznaczono, sytuacja radiacyjna na terenie Polski „pozostaje w normie”.

„Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terenie kraju” – napisano.

Agencja przywołała też komunikat Narodowego Centrum Badań Jądrowych w związku z rozpowszechnianymi w piątek, „nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym na terenie Centrum”.

„W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój” – zapewnił cytowany w komunikacie NCBJ dr Marek Pawłowski. Zaznaczył, że służby ochrony radiologicznej Centrum nie rejestrują „żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła”.

Wyjaśnił, że właściwą instytucją do udzielania informacji o sytuacji radiacyjnej w Polsce i poza granicami jest Państwowa Agencja Atomistyki, „która nie donosi o żadnym zagrożeniu dla terenu naszego kraju”.

/PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!