Wiadomości

„Pakt Wolnych Miast” – Trzaskowski otwarcie występuje przeciwko Państwu Polskiemu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Unia Europejska powinna omijać władze państwowe, które lekceważą standardy demokratyczne i współpracować bezpośrednio z samorządami – stwierdzili prezydenci stolic państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w Budapeszcie podpisali umowę zwaną Paktem Wolnych Miast.

Rafał Trzaskowski wraz z burmistrzem Pragi Zdeńkiem Hrzibem, Bratysławy – Matuszem Vallo oraz Budapesztu – Gergelyem Karacsonyem oświadczyli, że umieją wydawać pieniądze efektywniej niż władze centralne ich państw, „przeważnie zdominowane przez eurosceptycznych nacjonalistów”.

Dodali, że ich miasta, ponieważ są rządzone przez środowiska, które na poziomie ogólnokrajowym stanowią opozycję, „nie powinny cierpieć za politykę, za którą nie odpowiadają”.

Podczas konferencji prasowej Rafał Trzaskowski tłumaczył, że „Wolne Miasta” lobbują na rzecz przejęcia 8 proc. funduszy europejskich.

– Na pewno cztery stolice, które lobbują w tej sprawie, mogą być efektywne, zwłaszcza że my chcemy otwierać tę inicjatywę na inne miasta, które będą chciały do nas dołączyć. Rozmawialiśmy choćby z merem Berlina, rozmawialiśmy z merami innych dużych miast i stolic europejskich i jest zainteresowanie na pewno współpracą – mówił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!