Islam Świat Wiadomości

Pakistan: Minister sprawiedliwości ustąpił ze stanowiska pod naciskiem islamistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawie trzytygodniowa blokada stolicy Pakistanu przez islamistów zakończyła się ustąpieniem ze stanowiska przez ministra sprawiedliwości.

Islamiści z radykalnego ugrupowania politycznego Tehreek-e-Labaik odwołali w poniedziałek blokadę głównych dróg prowadzących do  Islamabadu po osiągnięciu porozumienia z rządem. Oskarżany przez nich o bluźnierstwo minister sprawiedliwości podał się do dymisji. – informuje agencja dpa

Przypomnijmy, że tysiące zwolenników radykalnego islamskiego ugrupowania Tehreek-e-Labaik od dwudziestu dni blokowały główne drogi prowadzące do stolicy kraju domagając się ustąpienia ministra sprawiedliwości Zahida Hamida. Islamiści zarzucali ministrowi, że popełnił bluźnierstwo zmieniając zmieniając w prawie wyborczym treść przysięgi religijnej ogłaszającej Mahometa ostatnim prorokiem islamu. Mimo że rząd wycofał się z tej poprawki nazywając ją „błędem maszynowym”, zwolennicy Tehreek-e-Labaik pozostali nieugięci. W sobotę policja podjęła nieudaną próbę siłowej likwidacji blokad, doszło do starć w wyniku których miało zginąć 6 osób, a ponad 200 odniosło obrażenia. Akcja policji przyniosła skutek odwrotny do zamierzonego – szeregi uczestników blokady zasilili nowi ochotnicy, a gwałtowne protesty rozszerzyły się na inne duże miasta.

Jak podaje dpa, do zawarcia porozumienia między rządem a Tehreek-e-Labaik przyczyniła się pakistańska armia. W nocy z niedzieli na poniedziałek do dymisji podał się minister sprawiedliwości a w poniedziałek lider islamistów Khadim Hussain Rizvi ogłosił koniec blokady. Rząd zobowiązał się także do przeprowadzenia dochodzenia, kto odpowiada za zmianę treści przysięgi i ukarania tej osoby. Tehreek-e-Labaik  już ogłosiła, że porozumienie jest jej zwycięstwem. Agencja dpa cytuje opinie krytykujące rząd za ustąpienie pod presją radykałów. „Władza doprowadziła do tego, że 2 tys. ludzi może rzucić ją na kolana i podyktować warunki jakiegokolwiek porozumienia” – powiedział jej polityczny analityk Saad Mohammad. „To było nielegalne zgromadzenie, powinni byli zostać rozpędzeni. Jednak do tego nie doszło. To będzie miało wielkie konsekwencje w przyszłości” – mówił Mohammad.

Jak podaje Reuters, Tehreek-e-Labaik jest skrajnym religijnym ugrupowaniem, które powstało w ostatnich miesiącach i może odegrać ważną rolę w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!