Wiadomości

Oszukiwali firmy na całym świecie. Przestępcy wyprali pieniądze o wartości ponad 6 mln złotych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 5 osób podejrzanych o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie pieniędzy.

Do zatrzymań doszło na terenie województwa lubelskiego. Jak wynika z ustaleń, w związku z przestępczą działalnością grupa wyprała pieniądze pochodzące z oszustw o łącznej wartości ponad 6 mln złotych. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn zostało tymczasowo aresztowanych.

Funkcjonariusze Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, działając pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, w związku z prowadzonym postępowaniem dotyczącym działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było ukrywanie rzeczywistego pochodzenia środków finansowych uzyskanych z oszustw dokonanych na szkodę firm z Włoch, Holandii, Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Peru i Argentyny, zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie podejrzanym zarzutów karnych.

Oszustwa polegały na rozsyłaniu do firm fałszywych informacji, w których przestępcy informowali o rzekomej zmianie numeru rachunku bankowego rzeczywistego kontrahenta – pokrzywdzonego podmiotu, na rachunek założony przez jedną z zatrzymanych osób. Podczas tych oszustw przestępcy wykorzystywali metody socjotechniczne oraz phishing.

W trakcie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych zabezpieczono komputery, telefony komórkowe i różnego rodzaju cyfrowe nośniki pamięci. Podejrzani usłyszeli zarzuty karne prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Udało się odzyskać ponad 2,5 mln złotych, (549 488 Euro).

Sąd Rejonowy Lublin Zachód w Lublinie wobec dwóch z zatrzymanych mężczyzn zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania natomiast wobec trzech pozostałych prokurator zastosował poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakazu opuszczania kraju. Dotychczas w tej sprawie zarzuty przedstawiono 8 osobom z czego 5 osób przebywa w areszcie. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!