Wiadomości

Ostapczuk: Porwane przez Rosjan ukraińskie dzieci przekazane do adopcji w Nowosybirsku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosjanie od początku agresji na Ukrainę porywają ukraińskie dzieci i nielegalnie wywożą je z kraju. Część z uprowadzonych nieletnich oddawana jest do adopcji. Wideo z takiego „spotkania” ukraińskich dzieci z nowymi „rodzicami” zamieściła w sieci Oksana Ostapczuk.

Uśmiechy, uściski i nowe zabawki – tak wyglądało spotkane ukraińskich dzieci z ich nowymi „rodzicami”. Wideo z tego spotkania zamieściła w sieci Oksana Ostapczuk. Sielankowa atmosfera na nagraniu jest wręcz porażająca, bo adoptowane dzieci pochodzą z Ukrainy i zostały porwane przez rosyjskich zbrodniarzy, którzy wywieźli je do Nowosybirska – 3600 kilometrów od ich domów w okupowanym obwodzie donieckim. “Tajemnica adopcji nigdy nie pozwoli im dowiedzieć się, czy ich rodzice zostali zabici, wysłani do obozów koncentracyjnych lub deportowani” — podkreśliła Oksana Ostapczuk.

W lipcu Władimir Putin podpisał dekret upraszczający procedurę nadania rosyjskiego obywatelstwa wszystkim Ukraińcom. Uproszczony tryb zakłada rozpatrzenie wniosku w terminie trzech miesięcy. Osoby zainteresowanie uzyskaniem obywatelstwa tą drogą nie muszą mieszkać w Rosji przez minimum pięć lat ani zdawać egzaminów.

Strona ukraińska od początku wojny informuje o masowej wywózce ukraińskich dzieci na rosyjskie terytorium. Pracujący w Berlinie ekspert ds. Europy wschodniej Sergej Sumlenny wskazywał, że działania Rosji „to drugi etap ludobójstwa”.

“Rosja porywa ukraińskie dzieci z okupowanych terytoriów Ukrainy i oddaje je rosyjskim rodzinom w celu usunięcia ich ukraińskiej tożsamości. Niemieccy naziści zrobili to samo w Polsce: porywali i germanizowali dzieci” — podkreślił Sumlenny.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!