Wiadomości

Osetia Południowa zostanie przyłączona do Rosji? Zapowiedziano referendum w tej sprawie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przywódca Osetii Południowej Anatolij Bibiłow wyznaczył na 17 lipca referendum ws. przyłączenia się do Rosji. “Zgodnie z zapisem 16 art. 50 konstytucji Osetii Południowej postanawiam, że referendum w sprawie zjednoczenia z Rosją zostanie przeprowadzone 17 lipca 2022 r.” – brzmi dekret podpisany w piątek przez Bibiłowa.

Według wcześniejszych doniesień Centralna Komisja Wyborcza Osetii Południowej zatwierdziła i skierowała do prezydenta pakiet dokumentów dotyczących referendum w sprawie przystąpienia do Rosji. Osetia Południowa leży w północnej Gruzji, w środkowej części Wielkiego Kaukazu. Jej granica przebiega około 40 km na północny zachód od Tbilisi. Od północy graniczy z rosyjską Republiką Osetii Północnej.

Gruzja oficjalnie uważa Osetię Południową za znajdującą się pod okupacją rosyjską i stosuje wobec niej nazwę Region Cchinwali. Niepodległość Osetii Południowej uznają oprócz Rosji tylko cztery państwa (Nikaragua, Wenezuela, Nauru i Syria) oraz trzy inne nieuznawane na arenie międzynarodowej republiki (Abchazja, Górski Karabach i Naddniestrze).

Jak przypomina agencja Reutera, Moskwa uznała Osetię Południową i Abchazję za niepodległe państwa po wojnie z Gruzją w 2008 r., udzielając im szerokiego wsparcia finansowego, oferując obywatelstwo rosyjskie tamtejszej ludności i rozmieszczając tam tysiące żołnierzy.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!