Wiadomości

ORP “Ślązak” przeszedł kolejny etap prób morskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Patrolowiec ORP „Ślązak” przeszedł kolejny etap prób morskich. Sprawdzono między innymi zachowanie okrętu podczas pływania z dużą prędkością.

Sprawdzane było funkcjonowanie układu napędowego podczas dłuższego marszu, początkowo na silnikach wysokoprężnych a następnie również przy włączonej turbinie gazowej. W tym celu jednostka kilkakrotnie przeszła wzdłuż półwyspu od Helu aż po Karwię i z powrotem. Podczas ostatnich przejść przez dłuższy czas utrzymywana była wysoka prędkość (maksymalna zanotowana przez system AIS wynosiła 28,8 w.). Sprawdzono również zachowanie się okrętu podczas zwrotu przy dużej prędkości o 360 stopni.

Realizowane obecnie seria prób morskich ma pozwolić na przygotowanie jednostki do rozpoczęcia prób i odbiorów przez specjalistów Inspektoratu Uzbrojenia i Marynarki Wojennej. Wszystkie prace związane z zakończeniem budowy patrolowca, przeprowadzenia prób portowych i morskich są realizowane są w ramach umowy zawartej 29 czerwca 2018 r. pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o. o. z Gdyni. W myśl jej zapisów Ślązak ma zostać przekazany MW RP do końca marca przyszłego roku.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!