Wiadomości

Orban: Popieramy decydującą rolę Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Liczymy na Europę Środkową, która pod względem rozwoju i kultury stanowi jedność. Chcemy ją budować i połączyć ze sobą. Zarówno drogą, koleją, jak i w powietrzu. Popieramy decydującą rolę Polski i razem z Polską chcemy podłożyć podwaliny pod wielką i gospodarczo silną Europe Środkową – powiedział Viktor Orban, po raz czwarty wybrany na premiera Węgier.

Węgierski parlament w czwartek ponownie wybrał lidera partii Fidesz Viktora Orbana na premiera – 134 głosami przeciwko 28. 54-letni Orban został szefem rządu po raz czwarty, a jego rozpoczęta właśnie kadencja jest trzecią z rzędu.

Po głosowaniu i złożeniu ślubowania Orban wygłosił przemówienie. – Chcemy silnej Europy. Chcemy pokoju i porozumień, które są wzajemnie korzystne. Potrzebujemy Unii. Unia też nas potrzebuje. Dlatego jesteśmy przygotowani do tego, aby jako założyciele, twórcy uczestniczyć w tych zmianach, których Unia nawet jakby chciała, nie może uniknąć – powiedział.

Podkreślił, że Unia musi funkcjonować jako sojusz wolnych narodów. – Musi zrezygnować z tych koszmarnych snów dotyczących federalnej Unii Europejskiej – powiedział.

Według premiera Węgier skończyła się era liberalnej demokracji. – Zastępujemy tonącą liberalną demokrację XXI-wieczną demokracją chrześcijańską, która gwarantuje godność ludzką, wolność i bezpieczeństwo, chroni równość płci, tradycyjny model rodziny, powstrzymuje antysemityzm, chroni naszą kulturę chrześcijańską i daje naszemu narodowi szansę przetrwania i prosperowania – mówił.

– Liczymy na Europe Środkową, która pod względem rozwoju i kultury stanowi jedność. Chcemy ją budować i połączyć ze sobą. Zarówno drogą, koleją, jak i w powietrzu. Popieramy decydującą rolę Polski i razem z Polską chcemy podłożyć podwaliny pod wielką i gospodarczo silną Europe Środkową – powiedział Orban.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!