Wiadomości

Orban nazwał informację o zablokowaniu pomocy finansowej dla Ukrainy “fake newswem”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Węgry są przeciwne nowelizacji przepisów finansowych – powiedział Varga we wtorek w Brukseli w ramach otwartej części posiedzenia Rady ds. Gospodarczych i Finansowych. Wobec decyzji Węgier, przedstawiciel Czech, które sprawują obecnie prezydencję w UE, poprosił komisję o znalezienie alternatywnego rozwiązania, które poprą wszystkie państwa Unii.

Tymczasem premier Węgier Viktor Orban odniósł się do informacji, iż Budapeszt zablokował możliwość przyznania Ukrainie pomocy finansowej. Twierdzi on, że to… “fake news”, a jego rząd jest gotowy udzielić Kijowowi pomocy pieniężnej na zasadach bilateralnych. Orban stwierdza w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że “nie było żadnego weta, ani żadnego szantażu”.

Orban wyjaśnił, że sprzeciw ministra finansów dotyczył uwspólnotowienia długu, który powstałby w przypadku udzielenia wsparcia Ukrainie. Szef węgierskiego rządu przestrzega przed dążeniem Brukseli do forsowania takich fiskalnych rozwiązań.

“Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem. Jeśli nadal będziemy podążać drogą w kierunku wspólnoty zadłużenia, nie będziemy mogli zawrócić” – napisał Orban na Twitterze. Orban dodał jeszcze, że Budapeszt wyobraża sobie “inną przyszłość Europy”. NSzef węgierskiego rządu stwierdza, że powinna ona opierać się na “silnych państwach członkowskich” zamiast na “ogromnych stosach wspólnego długu”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!