Wiadomości

Opozycyjna partia Fianna Fail zdobyła najwięcej mandatów w wyborach w Irlandii, wielki sukces Sinn Fein

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opozycyjna partia Fianna Fail zdobyła najwięcej mandatów podczas sobotnich wyborów do irlandzkiego parlamentu – wynika z ogłoszonych w nocy z poniedziałku na wtorek rezultatów głosowania. Wyprzedziła lewicową partię Sinn Fein i rządzącą dotychczas Fine Gael.

W 160-osobowym Zgromadzeniu Irlandii Fianna Fail (FF) będzie miała 38 deputowanych (wliczając w to przewodniczącego izby, który automatycznie uzyskał reelekcję), Sinn Fein – 37 mandatów, zaś Fine Gael (FG) – 36. Kolejne co do wielkości frakcje będą tworzyć Partia Zielonych – 12 mandatów, Partia Pracy oraz Socjaldemokraci – po 6, ruch Solidarity – People Before Profit – 5, Aontu oraz Independents4Change – po 1, zaś 19 miejsc przypadło kandydatom niezależnym.

Sinn Fein uzyskała największy odsetek głosów – 24,5 proc. Ostatecznie jednak będzie drugą co do wielkości frakcją. Sobotnie wybory okazały się przede wszystkim jej sukcesem. Zwiększyła ona swój stan posiadania o 15 mandatów, a przede wszystkim spowodowała, że funkcjonujący od lat 30. XX wieku układ z dwiema dominującymi partiami – FF i FG – zmienił się w trójpartyjny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!