Wiadomości

Opole: Naukowiec opatentował sposób na toaletowy problem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naukowiec Politechniki Opolskiej opracował metodę pozwalającą na rozwiązanie problemu odoru wydobywającego się z toalet autokarów. Jego patentem zainteresowali się już pierwsi producenci długodystansowych autobusów.

Do konieczności rozwiązania problemu uciążliwego zapachu wydobywającego się z toalety autokaru prof. Marian Bartoszuk przekonał się podczas jednej z zagranicznych podróży na pokładzie takiego właśnie pojazdu.

“Chyba każdy z nas, wsiadając do autobusu rejsowego, już automatycznie wybiera miejsce jak najdalej od kabiny toaletowej. Wiadomo oczywiście, dlaczego. Zwłaszcza na dłuższej trasie pojawiają się wyziewy. Kierowca, personel prosi, żeby korzystać z toalet na postojach, które są częste. Ale nierzadko dochodzi do sytuacji awaryjnych, tego się nie uniknie. Swego czasu byłem w Albanii. Powrotna podróż do Polski autokarem trwała ponad 28 godzin. W pewnym momencie jeden z pasażerów musiał skorzystać z toalety. Z kabiny WC na cały autobus szybko rozprzestrzenił się fetor. Nie dość, że tak długa podróż sama w sobie jest męcząca, to przez wyziewy stała się dodatkowo uciążliwa. Zacząłem myśleć, jak można temu zaradzić” – wspomina opolski naukowiec.

Do rozwiązania problemu prof. Bartoszuk podszedł w sposób łączący naukową teorię ze zmysłem praktyka – inżyniera. Jak podkreśla, z opracowanej przez niego metody będzie można korzystać w różnego rodzaju pojazdach mechanicznych – zarówno autokarach, jak i szynobusach.

“Obecnie w ściance autobusowej toalety umieszczony jest wywietrznik. Podczas jazdy powietrze pobierane jest do środka kabiny, tworzy się delikatne nadciśnienie i teoretycznie wszystko powinno ulatywać przez ten sam wywietrznik. Jednak to nie zawsze się sprawdza. Wystarczy wiatr boczny albo inne zawirowania i powietrze z powrotem jest wtłaczane do autobusu – razem z toaletowymi wyziewami. Moje rozwiązanie polega m.in. na zaślepieniu wywietrznika, wówczas powietrze z toalety pobierane jest przez silnik, który potrzebuje do pracy powietrza. Takie rozwiązanie wpisuje się w ideę projektowania zrównoważonego, gdyż nie trzeba montować dodatkowego silnika, wszystko odbywa się na jednym napędzie” – wyjaśnił prof. Bartoszuk. Pomysłem naukowca zajął się uczelniany rzecznik patentowy.

“To bardzo ciekawy patent, który ma szansę powszechnego zastosowania. Zainteresowanie wynalazkiem już jest. Rozpoczynamy pierwsze rozmowy z przedsiębiorcami zajmującymi się produkcją autokarów” – powiedział Piotr Sterniuk z Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej.

PAP – Nauka w Polsce, Marek Szczepanik

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!