Wiadomości

Ömer Çelik przypomniał, że pojutrze upływa termin tureckiego ultimatum: “Tureckie Siły Zbrojne spełnią swój obowiązek”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rzecznik rządzącej w Turcji Partii Sprawiedliwości i Pokoju Ömer Çelik przypomniał, że pojutrze upływa termin ultimatum, które dał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan dał władzom w Damaszku, wspieranym przez Rosję i Iran, żądając wycofania syryjskich sił rządowych do końca lutego z Wielkiego Idlibu.

„Wszystkie przygotowania zostały zakończone. Kiedy minie czas, jaki mają siły reżimu na wycofanie się z wyznaczonej linii, Tureckie Siły Zbrojne spełnią swój obowiązek” – stwierdził Ömer Çelik.

Przypomnijmy w tym miejscu, że w myśl uzgodnień rosyjsko-tureckich z Soczi syryjska prowincja Idlib wraz z przylegającymi do niej częściami prowincji Latakia, Hama i Aleppo przekształcona została w strefę deeskalacji, nad którą pieczę sprawować miała Turcja. W ten sposób powstał tzw. Wielki Idlib, w którym pojawiły się tureckie wojskowe punkty obserwacyjne i który stał się schronieniem dla walczących z rządem Baszara al-Asada bojowników oraz ich rodzin.

Dodajmy, że niezależnie od tego pod kontrolą wojsk tureckich i protureckich bojowników znalazły się i inne fragmenty terytorium Syrii: w wyniku operacji „Tarcza Eufratu” (przeciw ISIS) Turcja przejęła kontrolę nad północną częścią prowincji Aleppo, w następstwie operacji „Gałązka Oliwna” (przeciw Kurdom) – kanton Afrin, graniczący od południa z Wielkim Idlibem, a od wschodu z obszarem zdobytym w toku operacji „Tarcza Eufratu”, a w wyniku operacji „Wiosna Pokoju” (również przeciw Kurdom) – sporo terenu na wschodnim brzegu Eufratu.

Warto zwrócić uwagę, że Turcja rzuca wyzwanie Rosji w momencie, gdy w Środkowej Europie rozpoczynają się wielkie manewry NATO, które nie mogą nie skupiać na sobie uwagi Moskwy.

Czytaj też:

Protureccy bojownicy zdobyli miasto Sarakib, ważny węzeł komunikacyjny w prowincji Idlib

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!