Wiadomości

Olej smarowy, opałowy, bazowy czy inny był sprzedawany jako olej napędowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Rozbicie gangu to efekt wielomiesięcznej pracy służb, z ustaleń których wynika, że członkowie grupy czerpali korzyści finansowe wprowadzając różnego rodzaju oleje, bez koncesji jako olej napędowy, nie uiszczając przy tym należnych podatków.

Policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Olsztynie (KAS) prowadzą śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Czynności dotyczące rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej są wykonywane od połowy 2021 roku.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy wywodzili się z województwa pomorskiego. Mechanizm przestępczy opierał się na sprzedaży paliw płynnych z pominięciem wymaganych należności publicznoprawnych. Zgodnie z dokumentacją kupowany był olej smarowy, opałowy, bazowy lub inny i wprowadzany do odbioru jako olej napędowy. Towar w niezmienionej formie, jako pełnowartościowy olej napędowy, pomimo braku wymaganych koncesji, był sprzedawany najczęściej w pojemnikach typu mauzer, indywidualnym odbiorcom po zaniżonych stawkach, bez właściwej dokumentacji i z pominięciem należnych zobowiązań podatkowych.

Nielegalny handel maskowany był poprzez tworzenie nierzetelnej dokumentacji finansowo – księgowej. Tylko wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł być uszczuplony na około 350 tys. zł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono akcję, w której uczestniczyło blisko 50 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. Wówczas to zatrzymano 8 osób i zabezpieczono dokumentację finansowo – księgową dotyczącą handlu i transportu produktów paliwowych, która poddana zostanie szczegółowej analizie. Wszyscy podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania przestępstw karno-skarbowych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!