Wiadomości

Okupacja biura Komisji Europejskiej w Barcelonie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupa 21 katalońskich działaczy niepodległościowych okupowała w piątek biuro Komisji Europejskiej w Barcelonie w proteście przeciwko „gwałceniu praw człowieka w Katalonii” przez hiszpańskie władze.

Akcja ta, jak podała hiszpańska agencja EFE, zaskoczyła policję.

Katalońskie Zgromadzenie Narodowe zwołało w piątek wiec protestacyjny przeciwko przetransportowaniu do Madrytu uwięzionych katalońskich działaczy, którzy będą tam sądzeni za zorganizowanie w październiku 2017 roku nielegalnego w świetle hiszpańskiego prawa referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Na godzinę przed rozpoczęciem wiecu 21 katalońskich działaczy niepodległościowych wkroczyło do biura Komisji Europejskiej w stolicy Katalonii. Według katalońskiej policji regionalnej akcja ta przebiegła spokojnie.

Przewodnicząca Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego Elisenda Paluzie wyjaśniła, że celem akcji było wręczenie skierowanego do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera listu, w którym jego autorzy ostrzegają, że „wszelkie pogwałcenia podstawowych praw, do których dochodzi w Katalonii w działaniach przeciwko zwolennikom niepodległości regionu, których ukoronowaniem jest proces sądowy przeciwko nim przed hiszpańskim Sądem Najwyższym, okrywają wstydem” władze Hiszpanii.

Uczestnicy demonstracji zawiesili na balkonie siedziby KE w Barcelonie transparent z napisem w języku angielskim: „Samookreślenie jest prawem, nie zbrodnią”. Flagę unijną pozostawili przewiązaną kirem.

Rozprawa przed hiszpańskim Sądem Najwyższym przeciwko organizatorom katalońskiego referendum z 2017 roku ma się rozpocząć 12 lutego.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!