Europa Islam Wiadomości

Około 30 % zamieszkujących Francję muzułmanów to radykałowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl blisko 30 proc. muzułmanów we Francji wyznaje radykalną wersję islamu. Liczba islamistów rośnie stale i szybko – informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Dane pochodzą z obszernego raportu jednej z najpoważniejszych naukowych instytucji w stolicy Francji – Instytutu Montaigne’a (Monteskiusza). Kilka dni temu 600-stronnicowy dokument trafił na biurko prezydenta Emmanuela Macrona, który – podobnie jak jego poprzednicy – obiecywał doprowadzić do powstania francuskiego islamu. Na razie jednak, wbrew zapowiedziom, polityk nie zaprezentował szczegółów planu.

Tymczasem liczba muzułmanów wyznających radykalną wersję islamu rośnie. Z raportu wynika, że fanatyków jest aż 28 proc. czyli 1,5 miliona! Wzrost radykalizmu i szerzej, całej społeczności islamskiej, to efekt z jednej strony migracji, z drugiej zaś demografii: rodziny muzułmanów mają więcej dzieci niż Europejczycy.

Autor raportu Hakim El Karoui wskazuje na laicyzację Francji jako jeden z głównych powodów niezrozumienia postępującej islamizacji. „Mamy ogromny problem ze zrozumieniem tego zjawiska, bo zasadniczo zapomnieliśmy, co to oznacza wierzyć w Boga, i nie potrafimy wyobrazić sobie życia, które jest regulowane zaleceniami, tradycjami i zachowaniami inspirowanymi przez religię” – pisze Hakim El Karoui.

Islamski radykalizm odnosi wielkie sukcesy w mediach społecznościowych. Salaficcy kaznodzieje są obserwowani przez większą liczbę użytkowników sieci niż konta polityków głównego nurtu. I to pomimo faktu, że wciąż liczba odbiorców treści muzułmańskich jest mniejsza niż francuskich.

Duży wpływ na promocję islamizmu ma Arabia Saudyjska. Istotna jest również rola Turcji i Iranu oraz Bractwa Muzułmańskiego i powiązanych z nim organizacji.

 

Czy myślicie, że Francja może jeszcze zawrócić z nad przepaści? A może kraj ten przestał już być europejski i za parędziesiąt lat stanie się kalifatem? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!