Wiadomości

Okolice Woroneża stały się miejscem koncentracji rosyjskiej grupy uderzeniowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Conflict Intelligence Team dokonał analizy zdjęć i filmów, starając się ustalić, dokąd kierowane są transporty wojsk rosyjskich, które z różnych regionów Rosji ściągane są w pobliże granicy z Ukrainą.

„Zauważyliśmy, że filmy ukazujące rosyjskie kolumny i punkty wyładunkowe transportów ze sprzętem, nie uwzględniając Krymu, dotyczą najczęściej okolic Obwodu Woroneskiego. Obwód ten graniczy z Ukrainą, a dokładniej – z północną częścią Obwodu Ługańskiego, kontrolowaną przez siły ukraińskie. Po dokładnym zbadaniu tropów wojsk przybywających do Obwodu Woronezkiego, stwierdziliśmy, że zostali oni skoncentrowani w obozie polowym na południe od Woroneża (około 250 kilometrów od granicy z Obwodami Charkowskim i Ługańskim Ukrainy) i prawdopodobnie na południe od Ostrogożska (około 150 kilometrów od granicy). Znaczna część obserwowanego przez nas sprzętu należy do Centralnego Okręgu Wojskowego – pokonał on setki i tysiące kilometrów w drodze do Woroneża” – czytamy w artykule.

„Analizując przerzut oddziałów Centralnego Okręgu Wojskowego koleją na granicę, wraz z innymi obserwatorami stwierdziliśmy, że są one rozładowywane na stacjach Masłowka i Triswiatska koło Woroneża. Stacja Triswiatska znajduje się na stosunkowo słabo zaludnionym obszarze, a Masłowka – prawie w granicach Miasto Woroneż. Najbardziej uderzającym przykładem na TikTok-u jest film wykonany przez mieszkańca Woroneża przedstawiający transportery czołgów z ciężkim miotaczem ognia TOC i bojowymi wozami piechoty, a także parking w pobliżu stacji Masłowka. Na tablicach rejestracyjnych pojazdów widnieją kody 50 (Zachodni Okręg Wojskowy, do którego należy Woroneż), a także 87 i 76 (odpowiednio dawne okręgi wojskowe Syberii i Wołga-Ural, obecnie stanowiące części Centralnego Okręgu Wojskowego). Z pomocą Google Streetview potwierdziliśmy, że wideo rzeczywiście zostało nakręcone w pobliżu stacji Masłowka – ciągniki jadą na południe” – piszą autorzy notatki śledczej.

„Nie natknęliśmy się na żadne filmy ze stacji Triswiatska, ale nam i naszym kolegom udało się znaleźć kilka filmów i zdjęć zrobionych w pobliżu tej stacji. Na TikTok-u zostały również  udostępnione filmy i zdjęcia z podobnymi kolumnami, które zostały zrobione we wsi Nowa Usmań – T72B3 został sfilmowany w pobliżu pomnika Wojewody Borysa Sobakina, postawionego w Nowej Usmani w 2019 r.” – czytamy w artykule.

„Kolejny film w TikTok pokazuje kolumnę wielolufowych wyrzutni rakietowych „Uragan” z kodami 76 na tablicach rejestracyjnych (Centralny Okręg Wojskowy). Całkiem możliwe, że jest to sprzęt 120. brygady Artylerii z Jurgi w Obwodzie Kemerowskim, która, jak się dowiedzieliśmy, jechała na stację Triswiatska. Sam film został nakręcony na autostradzie P193, kolumna porusza się w kierunku Woroneża. Warto zaznaczyć, że filmu z „Uraganami” z samego Woroneża nie napotkaliśmy, co jest dziwne jak na tak dużą kolumnę. Wyjaśnieniem może być skarga skierowana do opinii publicznej Nowej Usmani z 1 kwietnia, w której stwierdzono, że ​​kolumny sprzętu wojskowego przechodzą przez wieś typu miejskiego Widradne, położone na południe od P193, nie docierając do Woroneża” – dodają autorzy.

„Po wyszukaniu słów kluczowych znaleźliśmy posty miejscowej kobiety z filmami i zdjęciami obozu wojskowego, w tym sprzęt, namioty (z których jeden, sądzą po czerwonym krzyżu, to szpital polowy) oraz kuchnia polowa. W opisie jest mowa, że film został nakręcony w Berizce „koło Masłowki”. Film, na którym widać transportery czołgów ze sprzętem (i kodem Centralnego Okręgu Wojskowego na tablicach rejestracyjnych), został tak naprawdę nakręcony na południe od Masłowki w pobliżu towarzystwa ogrodniczego „Brzoza” – – czytamy w artykule.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!