Wiadomości

Ogromne protesty we Francji przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnemu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

We Francji trwa ogólnokrajowy strajk w ramach drugiej fali protestów przeciwko planom podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

W strajku, który zakłócił pracę szkół, transportu publicznego i rafinerii ropy naftowej bierze udział osiem dużych związków zawodowych. W całej Francji odbywają się protesty, które po pierwszym dniu akcji przyciągnęły ponad milion osób. Przed głównym protestem w Paryżu tysiące demonstrantów przybyło do Tuluzy, Marsylii i Nicei na południu Francji oraz do Saint Nazaire, Nantes i Rennes na zachodzie.

Związki zawodowe poinformowały, że do strajku przyłączyła się połowa nauczycieli w kraju. Ministerstwo edukacji powiedziało, że liczba ta wyniosła nieco ponad jedną czwartą. Transport publiczny nie funkcjonował normalnie – tylko dwie linie metra bez maszynisty kursowały w Paryżu. Na jednej z głównych linii metra było widać tłumy. Elektrownie zgłosiły zmniejszenie produkcji w związku ze strajkiem pracowników głównego przedsiębiorstwa energetycznego EDF.

Rząd Macrona kontynuuje reformę wieku emerytalnego mimo wyników sondaży, które sugerują, że dwie trzecie wyborców jest przeciwnych zmianom. Mają one przechodzić przez Zgromadzenie Narodowe w przyszłym tygodniu. Bez większości w parlamencie rząd będzie musiał polegać na poparciu prawicowych republikanów w takim samym stopniu, jak na deputowanych partii rządzących.

Jeden z głównych związków nauczycielskich powiedział, że około 55 proc. nauczycieli szkół średnich w poniedziałek odeszło od tablicy. Uczniowie szkół średnich zorganizowali protesty przed niektórymi szkołami, a studenci na elitarnym Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu zapowiedzieli, że wesprą strajkujących wykładowców.

62-letni wiek emerytalny we Francji jest niższy niż w większości innych krajów Europy Zachodniej. Włochy i Niemcy zmierzają w kierunku podniesienia oficjalnego wieku emerytalnego do 67 lat. Wiek emerytalny w Hiszpanii wynosi 65 lat, a w Wielkiej Brytanii 66 lat. W Polsce wiek emerytalny wynosi obecnie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

/wprost.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!