Wiadomości

Oficjalny profil Izraela na Twitterze upamiętnia Powstanie w Getcie zdjęciami z Powstania Warszawskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj minęła 77. rocznica powstania w getcie warszawskim. Niestety wygląda na to, że jest to powodem kolejnych pomyłek, które mieszają powstanie w getcie z Powstaniem Warszawskim. Już wczoraj informowano, że oficjalny profil American Jewish Committee upamiętniał Powstanie w getcie warszawskim zdjęciami z Powstania Warszawskiego. Okazuje się, że robi to również oficjalny profil państwa Izrael – poinformował portal tysol.pl.

– Dziś przypada 77. rocznica powstania w getcie warszawskim, w której dzielni żydowscy mężczyźni i kobiety stawiali opór nazistom. Po miesiącu dzielnych walk powstanie zostało stłumione, a getto spłonęło. Nigdy nie zapomnimy bohaterów – pisze profil państwa Izrael.

Z wymową tweeta trudno by się nie zgodzić, gdyby nie opis powstania w getcie jako „największej rebelii obywatelskiej podczas II wojny światowej”. Otóż nie, z całym szacunkiem dla bojowników getta, największym zrywem przeciwko Niemcom było Powstanie Warszawskie, które miało miejsce rok później. Na błąd zwracało uwagę nawet Muzeum Auschwitz:

– Należy pamiętać, że niektóre z historycznych zdjęć wykorzystanych w filmie nie zostały zrobione podczas Powstania w getcie warszawskim w 1943 r., Ale podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. – napisano

Niestety błąd nie został naprawiony.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!