Felietony

Ofiara dr Mengele: Dlaczego 14 czerwca oczy świata nie są zwrócone na Polskę?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za parę dni cały świat będzie obchodził 75 rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku – opuszczonego przez Niemców obozu zagłady Auschwitz-Birkenau – miejsca, w którym Niemcy zgładzili największą liczbę ludzi w historii.

14 czerwca 2020 roku będziemy obchodzić inną ważną rocznicę – 80 rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz. 728 Polaków, (w tym garstki polskich Żydów,aresztowanych jako Polacy) którzy z więzienia w Tarnowie trafili do KL Auschwitz 14 czerwca 1940r.

Chciałabym, aby i te obchody odbywały się z podobnym splendorem, zaangażowaniem medialnym, wsparciem materialnym ich oprawy, jak obchody mające miejsce w dniu 27 stycznia. Chciałabym, aby o tym dniu krzyczał cały świat. Niestety tak nie jest.

Dlaczego 14 czerwca oczy świata nie są zwrócone na Polskę, dlaczego konsekwentnie kolejni wybierani Prezydenci RP nie przyjeżdżają na te obchody? A przecież ten dzień rozpoczął tragiczną historię KL Auschwitz. Warte zastanowienia i szczerego wyjaśnienia społeczeństwu polskiemu oraz światu co się za tym kryje. A może nieznane społeczności rozgrywki polityczne są powodem, że dzień 14 czerwca traktuje się po macoszemu?

Obojętne, jak do tego podejdą nasze władze, dyrekcja PMAB, my polskie społeczeństwo będziemy zawsze podkreślać: pierwsze ofiary wojennej hekatomby rozpętanej przez Niemców to byli Polacy! Żadne inne państwo i społeczeństwo nie poniosło w czasie II wojny światowej takich strat procentowych w ludności, jak Polska. Obóz KL Auschwitz został przez niemieckiego okupanta założony celem eksterminacji dla Polaków. I nasi rodacy byli w nim pierwszymi ofiarami, tylko dlatego – że byli Polakami.

Najwyższy czas zacząć o tym mówić podczas uroczystości w KL Auschwitz. Zacznijmy od zapowiedzenia wprost w dniu 27 stycznia 2020r., kiedy oczy świata będą zwrócone na KL Auschwitz-Birkenau, że za parę miesięcy będziemy obchodzić 80 rocznice powstania obozu – 14 czerwca 2020 roku.

Czas powiedzieć, ze obydwa wydarzenia, które rozegrały się na terenie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady Auschwitz-Birkenau , wykraczają poza zakres zrozumienia przez normalnych ludzi tego ludobójstwa. Do dnia dzisiejszego ci, co starają się badać, pisać i myśleć o nich, napotykają na ogromne trudności. Nie wspomnę o licznych szykanach.

Niestety, z przykrością stwierdzam, że w ten sposób marnuje się potencjał tej rocznicy, jako naturalnego oręża do odpierania coraz liczniejszych aktów fałszowania historii II wojny światowej, w tym przedstawiania naszego narodu nie jako ofiar niemieckich zbrodni, ale jako ich sprawców lub dobrowolnych pomocników zbrodniarzy.

Barbara Gautier Wojnarowska, b. więzień KL Auschwitz-Birkenau, nr 83638, ofiara eksperymentów medycznych dr Josefa Mengele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!