Wiadomości

Ofensywa oddziałów prorządowych w Syrii wzdłuż granicy z Irakiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu ostatnich trzech dni szyickie paramilitarne oddziały prorządowe, prowadząc natarcie wzdłuż granicy z Irakiem, przebiły się ze wschodniej części prowincji Homs do prowincji Dajr az-Zaur.

Przy wsparciu lotnictwa oddziały „Hesbollahu” i ochotników irańskich 23 czerwca podjęły szybki marsz w kierunku przejścia granicznego Abu-Kamal. W wyniku prowadzonego natarcia w ciągu pierwszego dnia operacji zostały opanowane rejony Wadi al-Luwezija i Wadi al-Waar, po czym oddziały prorządowe dotarły do granicy prowincji Dajr az-Zaur. W dniach 24 – 25 czerwca oddziały te kontynuowały natarcie, aczkolwiek jego tempo znacząco spadło.

Obecnie zostało ono zupełnie powstrzymane z powodu kontrataków oddziałów ISIS. Jak donoszą korespondenci będący na miejscu, od wybuchów samochodów wypełnionych ładunkami wybuchowymi zginęło przeszło 20 bojowników prorządowych. Także w rejonie złoża Arak oddziały ISIS próbowały kontratakować, jednakże odepchnąć wojsk syryjskich nie zdołały. Zdały im jednak spore straty w ludziach. Zabity tam został między innymi dowódca 18 Dywizji gen. bryg. Fuad Haddur.

Za sprawą posuwania się oddziałów prorządowych wzdłuż granicy z Irakiem pojawiła się możliwość przejęcia kontroli nad stacją naftową t-2 i leżącym w pobliżu lotniskiem. Na chwię obecną oddziały „Hesbollahu” znajdują się mniej więcej w odległości 7 kilometrów od stacji T-2.

Sytuacja na dzień 22 czerwca:

Sytuacja na dzień 25 czerwca:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!