Historia Wiadomości

Odpowiedzią na niemiecki terror szalejący na Pomorzu było utworzenie organizacji wojskowej “Gryf Pomorski”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Gryf Pomorski” był czynnym oporem wobec terroru niemieckiego – zaznaczył Roman Dambek, prezes stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

W niedzielę w archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku sprawowana będzie Eucharystia w intencji założyciela i przywódcy „Gryfu Pomorskiego” kpt. Józefa Dambka oraz jego żołnierzy.

– Chcemy upamiętnić bohaterstwo i heroizm ludzi, którzy walczyli i oddali życie w obronie polskości – zaznaczył szef stowarzyszenia i bratanek przywódcy Gryfu Roman Dambek.

– W warunkach terroru niemieckiego 1939 roku – gdy wymordowano 30-50 tys. mieszkańców, patriotów polskich na ziemi pomorskiej, 50 proc. stanu duchowieństwa diecezji chełmińskiej, prawie 100 tys. gdynian wysiedlono – w takich warunkach odpowiedzią na to był czynny opór, poprzez stworzenie tajnej organizacji wojskowej „Gryf Pomorski” na czele z kpt. Józefem Dambkiem. Jest to wielki szacunek dla tych odważnych Polaków tutaj na Pomorzu. W ten sposób chcemy pokazać, że Pomorze to Polska, a Kaszubi, Kociewiacy zawsze byli wierni Bogu i Ojczyźnie – podkreślił Roman Dambek.

Msza św. rozpocznie się o godz. 11.30. Eucharystii będzie przewodniczył ks. prof. Krzysztof Kinowski.

Patronat nad uroczystością objął Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. W wydarzeniu weźmie udział Asysta Wojskowa Marynarki Wojennej z Gdyni. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie patriotyczne.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!