Felietony Kultura

Odnaleźć Siebie i Encyklopedia Antykultury! W końcu publiczne pieniądze poszły na coś sensownego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Encyklopedia Antykultury to intrygujący zbiór wiedzy dotyczącej współczesności oraz najważniejszych zagadnień, które rozpalają umysły miliardów na całej planecie. Intrygujący, ponieważ aż dziw bierze, że pieniądze publiczne zostały wykorzystane tutaj z rozmysłem. Być może to kwestia przypadków, a tych dużo na świecie.

Książka „Encyklopedia Antykultury” to jeden z filarów projektu „Odnaleźć Siebie” – platformy edukacyjnej, która powstała pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN).

– Platforma Odnaleźć Siebie to setki krótkich filmów edukacyjnych i wirtualnych e-lekcji, które ubogacą naukę nie tylko swoją nowoczesną formą, ale również wartościową treścią. Póki co na naszej stronie znajdziecie materiały edukacyjne do historii, WOS-u. Biznesu i Zarządzania, a także praktycznej psychologii, ale już wkrótce planujemy poszerzyć nasz program o kolejne przedmioty, w tym bajki edukacyjne dla najmłodszych uczniów.

– dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej projektu.

Jak wskazują realizatorzy przedsięwzięcia, głównym zamiarem powołania do życia platformy odnalezcsiebie.edu.pl było przemycanie do szkół wartościowych treści w nowoczesnym wydaniu.

Encyklopedia Antykultury w końcu powstała

Wśród autorów tzw. haseł do „Encyklopedii Antykultury”, czyli rozdziałów poświęconych powiązanym ze sobą zagadnieniom, znaleźli się nie tylko publicyści i dziennikarze. Są również nauczyciele, historycy, socjolodzy i analitycy danych.

– Przedsięwzięcie przeżyło wiele wzlotów i upadków, a skład mojego zespołu wielokrotnie ulegał sporym zmianom. Jednak pomimo tych wszystkich przeciwności w końcu udało się

– mówi Jakub Zgierski, publicysta odpowiedzialny za redakcję całego wydania oraz hasła dotyczące m.in. neomarksizmu i rewolucji seksualnej.

Łącznie wszystkich haseł jest sześćdziesiąt. Stron ponad pięćset. Jeden z głównych autorów nie ukrywa, że swoistym „ojcem ideowym” publikacji jest Krzysztof Karoń, badacz marksizmu kulturowego i autor bestselletowej „Historii antykultury”.

– Ze wstępnych recenzji wynika, że udało nam się wykonać kawał dobrej roboty, a nie było łatwo. Zdaniem Krzysztofa Karonia, który oczywiście otrzymał swój egzemplarz, lektura wydaje się bardzo obiecująca

– wskazuje Jakub Zgierski.

Od marksizmu do transhumanizmu?

Siedmiu autorów postanowiło znaleźć wspólny mianownik wszystkich ideologii, które zasiały spustoszenie w XX wieku i czynią je po dziś dzień.

Czym jest ideologia antykultury? Co tak naprawdę leży u podstaw współczesnych ideologii? Jak działa w praktyce stara rzymska maksyma dziel i rządź? Jaki jest prawdziwy cel rewolucji seksualnej? Jak manipulują nami media i wielkie koncerny technologiczne? Czy nasza wolność jest zagrożona? Czy mamy do czynienia z projektem nowego człowieka? Dokąd zaprowadzi nas współczesna rewolucja technologiczna?

 brzmią pytania na okładce „Encyklopedii Antykultury”.

Okazuje się, że wszelkie rewolucje i próby zawładnięcia umysłami milionów – czy to przez nazistów, komunistów lub współczesnych technokratów – miały na celu manipulowanie masami ludzkimi w celu wybadania potencjału ludzkości oraz… utworzenia gruntu pod zupełnie nową rewolucję, która może okazać się zmierzchem gatunku homo sapiens…

W publikacji zagadnieniem transhumanizmu zajął się Karol Piekarz, strateg, analityk informacji oraz ekspert stosowanej Teorii Gier i Teorii Decyzji.

Transhumanizm to nurt, który możemy kojarzyć z fantastyką naukową lub realnym i powoli zachodzącym procesem biotechnologicznego usprawnienia człowieka

– pisze w książce Karol Piekarz.

Koncepcja posthumanizmu/postczłowieka opiera się na założeniu, że ludzkość znajduje się w końcowym etapie swojej ewolucji, więc musi przekroczyć ograniczenia biologiczne, aby móc dalej rozwijać się jako gatunek. Wizja stworzenia nowego, lepszego człowieka nie jest melodią nową: rewolucja francuska, bolszewicka, nazistowska czy kambodżańska, wszystkie miały tego dokonać, a każda pochłonęła miliony, a sumarycznie setki milionów ofiar.

– wyjaśnia współautor „Encyklopedii Antykultury”.

Książka „Encyklopedia Antykultury” jest dostępna do zamówienia w sklepie Magna Polonia. Zapraszamy na sklep.magnapolonia.org

Źródło: odnalezcsiebie.edu.pl

Do nabycia:

Encyklopedia Antykultury

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!