Wiadomości

Odkryto księżyc krążący wokół planetoidy Polymele

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ramach obserwacji wspomagających misję sondy kosmicznej Lucy udało się odkryć, że niewielka planetoida Polymele posiada jeszcze mniejszy księżyc – poinformowała NASA.

Lucy to nazwa sondy kosmicznej, która została wystrzelona przez NASA 16 października 2021 roku na 12-letnią podróż w kosmosie w celu zbadania tzw. planetoid trojańskich Jowisza. Są to obiekty, które współdzielą orbitę Jowisza wokół Słońca, poruszając się wokół Słońca przed lub za planetą.

27 marca 2022 r. dzięki kampanii obserwacyjnej odkryto, że najmniejsza z planetoid trojańskich będących celem misji, Polymele, posiada własny księżyc. W tym dniu Polymele miała zakryć jedną z gwiazd, a analiza jak takie zakrycie przebiega, pozwala na uzyskanie wielu informacji o planetoidzie. W ten sposób uzyskano już sporo wstępnych informacji o planetoidach będących celami sondy.

Tym razem 26 zespołów złożonych z astronomów zawodowych i miłośników astronomii przygotowało się do obserwacji na spodziewanym pasie na powierzchni Ziemi, z którego można było według przewidywań dostrzec zakrycie gwiazdy przez Polymele. Celem były pomiary dokładnego położenia planetoidy, a także oszacowanie rozmiaru i kształtu obiektu.

14 zespołów zaobserwowało „mrugnięcie” gwiazdy, gdy przechodziła przed nią planetoida. Analiza danych pokazała też coś specjalnego. W przypadku dwóch obserwacji udało się wykryć dodatkowy obiekt w odległości około 200 km od Polymele – jej księżyc. Naukowcy szacują, że księżyc ma średnicę prawie 5 km. Sama Polymele to obiekt o wielkości około 27 km w najdłuższej osi. W momencie obserwacji zakrycia Polymele znajdowała się 770 milionów kilometrów od Ziemi.

Dopóki orbita księżyca nie zostanie dobrze poznana, będzie musiał poczekać z uzyskaniem oficjalnej nazwy. Zapewne zajmie to kilka lat, gdyż satelita jest zbyt blisko Polymele, aby móc go dobrze obserwować przez teleskopy naziemne lub krążące wokół Ziemi. Pomóc może ewentualne następne zakrycie gwiazdy przez Polymele, albo będzie trzeba poczekać, aż dotrze do niej sonda w 2027 roku. Sonda Lucy przeleci obok Polymele w odległości 415 kilometrów.

Planetoida Polymele została odkryta w 1999 roku w ramach przeglądu nieba Catalina Sky Survey w Mount Lemmon Observatory w USA. (

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!