Wiadomości

Oddziały ormiańskie opuściły region Kəlbəcər, Azerowie stoją w gotowości do jego przejęcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oddziały ormiańskie opuściły już region Kəlbəcər, który jutro mają przejąć wojska azerbejdżańskie. Przed wycofaniem się żołnierze ormiańscy wysadzili w powietrze dotychczas użytkowane przez wojsko budynki. Tymczasem pododdziały azerbejdżańskie stoją już w gotowości do przejęcia tego terenu.

Przypomnijmy, że porozumienie o zakończeniu działań wojennych w Górskim Karabachu weszło w życie po północy, we wtorek o godz. 1 czasu lokalnego. Ormianie mieli przekazać Azerbejdżanowi region Kəlbəcər do 15 listopada, region Ağdam do 20 listopada, a region Laçin do 1 grudnia, przy czym uwzględniono pozostawienie korytarza szerokości 5 km łączącego Armenię z Górskim Karabachem, a raczej tym, co z niego ma zostać. Zostały tam też rozmieszczone rosyjskie siły pokojowe.

Ostatecznie do przekazania regionu Kəlbəcər w wyznaczonym terminie nie doszło, bowiem Ormianie zwrócili się o dziesięć dni zwłoki, co zostało uwzględnione. Natomiast już 19 listopada armia azerbejdżańska przejęła region Ağdam.

Dziś wieczorem ostatnie oddziały ormiańskie opuściły region Kəlbəcər. Wcześniej jednak wysadziły w powietrze zajmowane przez siebie budynki wojskowe…

Tymczasem wśród gór Murovdag wypatrzyć można czołgi, bojowe wozy piechoty oraz działa samobieżne armii azerbejdżańskiej, które uroczyście mają wjechać do Kəlbəcər oraz pozostałych miejscowości regionu, by objąć je w posiadanie.

Zachęcamy do nabycia nowego numeru magazynu Magna Polonia:

Najnowszy numer

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!