Wiadomości

Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół. W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego.

„Wzywam wszystkich do zachowania ostrożności i ścisłego przestrzegania dystansowania społecznego, aby ograniczyć cyrkulację wirusa i liczbę nowych źródeł zakażenia” – zaapelował do rodaków minister zdrowia Olivier Veran w stacji BFM TV.

Minister poinformował, że średni wskaźnik reprodukcji koronawirusa wynosi „nieco ponad 0,6”, a „Francja znajduje się w fazie spadkowej epidemii”. Ostrzegł jednocześnie, że w przypadku pogorszenia sytuacji epidemicznej, władze ponownie będą musiały zaostrzyć zasady izolacji społecznej.

W pierwszym dniu wychodzenia z kwarantanny w godzinach porannych w regionie paryskim odnotowano zaledwie ok. 33 km korków, a ruch na drogach dojazdowych do stolicy był niewielki. Transport publiczny został zwiększony przez państwowych przewoźników od 60 do 70 proc. w zależności od linii.

W paryskim metrze niemal wszyscy pasażerowie podróżowali w maskach, których noszenie jest obowiązkowe od poniedziałku w transporcie publicznym na terenie całego kraju.

Paryżanie w przeważającej większości dostosowali się do nowych przepisów. Rano jedynie na dworcu Gare du Nord służby wyprosiły grupę osób bez masek. Transportowcy utworzyli punkty przy wejściach na dworce i do części stacji metra, gdzie rozdają maski za darmo. Zachowanie dystansowania społecznego nie wszędzie jest jednak możliwe z uwagi na zatłoczone składy na części tras.

/Dziennik Gazeta Prawna/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!