Wiadomości

Od dziś wyższe kary za wykroczenia drogowe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś wchodzą w w życie nowe regulacje dotyczące kar za wykroczenia drogowe. Przepisy nakładają ostrzejsze kary między innymi za wjazd na przejazd kolejowy z zamkniętymi rogatkami, za zawracanie na autostradzie, czy za wymuszanie pierwszeństwa pojazdu.

Komisarz Robert Opas z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji powiedział, że za niektóre przewinienia kierowcy mogą dostać 15 punktów karnych.

„Chodzi między innymi o przejeżdżanie na czerwonym świetle, czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, bądź wchodzącemu na to przejście. 15 punktów karnych otrzymają kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej, niż 70 kilometrów na godzinę. Taka kara grozi też tym osobom, które kierują pojazdami pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających, a także tym, którzy znacząco przekraczają dozwoloną prędkość” – zaznaczył.

Robert Opas dodał, że z wysokimi karami muszą się też liczyć kierowcy, którzy popełniają inne wykroczenia. Dwanaście punktów otrzymają ci kierowcy, którzy łamią zakaz zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego. Chodzi o takie korzystanie, które wymaga przekierowania uwagi na telefon – trzymanie go w ręku, czy zaprzestanie obserwowania drogi.

Oznacza to, że dwukrotne popełnienie takiego wykroczenia powoduje wyczerpanie limitu punktów karnych dla doświadczonych kierowców. Nowe przepisy wprowadzają także pojęcie recydywy. Oznacza to, że jeśli kierowca w ciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, za drugi raz otrzyma dwa razy wyższy mandat. Dotyczy top między innymi przekroczenia prędkości o 30 kilometrów na godzinę i więcej, nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy też niewłaściwe wyprzedzanie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!