Polska Świat Wiadomości

Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg nazwał Israela Katza idiotą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal wnp.pl ocalały z Holokaustu 93-letni Edward Mosberg skrytykował w czwartek p.o. szefa dyplomacji Izraela za wypowiedź, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki – informuje “The Times of Israel” w artykule sygnowanym z byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

P.o. ministra spraw zagranicznych Izraela jest “głupim idiotą”, bo uwłacza Polakom – powiedział Mosberg w rozmowie z ambasadorem USA w Izraelu Davidem Friedmanem przed Marszem Żywych. “Niestety nie ma lekarstwa na głupotę” – dodał.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Katza, który w lutym zacytował byłego premiera Icchaka Szamira, mówiąc, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matek.

“Mówię o Katzu, tym głupim idiocie, skoro mógł to powiedzieć, pokazuje to jego głupotę” – cytuje Mosberga portal “The Times of Israel”.

“Powiedziałem polskiemu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, żeby nie przybywał do Izraela, dopóki (Katz) nie przeprosi albo nie zostanie wyrzucony z rządu” – dodał Mosberg. W środę prezydent Duda odznaczył Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP “za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

Mosberg powiedział też później, że Izrael “nie ma lepszego przyjaciela niż Polska” oraz podkreślił, że winą za Holokaust obciąża wyłącznie naród niemiecki – relacjonuje “The Times of Israel”.

Portal odnotowuje, że 25 lutego Katz odmówił przeprosin, ale oświadczył, że nigdy nie sugerował, że “wszyscy Polacy są antysemitami”.

Zgadzacie się z panem Mosbergiem? Piszcie w komentarzach.

Źródło: wnp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!